מחלות חניכיים 

מלחמה מסריחה…לא, אני לא מדברת המלחמה האחרונה..
מחלת חניכיים היא מלחמה ולפעמים כשמדובר בכלב או בחתול שלנו זה סוג של מלחמת התשה:(

והכי מבאס…שהיא גם מסריחה:(
הסרחון אגב, נובע הריח הדלקת המקומית והכל מתחיל ב…פלאק
מחלת חניכיים נגרמת כתוצאה מהצטברות פלאק (השיכבה הצהבהבה על דפנות השן)
מברשת השיניים ומשחת השיניים הם כלי הנשק שלנו כאשר מדובר בנו (בני אדם), אך כאשר מדובר בכלב או בחתול…מצד אחד המלאכה יותר קשה ומצד שני…יש לנו הרבה יוצר אמצעי לחימה:-)
הפתרון האידיאלי – לצחצח שיניים באופן יומיומי!
הצחקתי מישהו? כן, האמת שגם קצת אותי…(:
אבל אני חייבת לציין שעם השנים יצא לי לפגוש הרבה אנשים אשר מצחצחים לכלב ואפילו לחתול שלהם את שיניהם מדי יום או לפחות כמה פעמים בשבוע ואפילו פגשתי כמה כלבים שחיבבו את הרעיון…כמובן שכמו אצלנו, בני האדם…הרגלים מגיל צעיר תמיד עוזרים;)
ואם כבר אנחנו בנושא ״כמו אצלנו, בני אדם״ אז…גם אצל כלבים וחתולים מדובר באמת באחת המחלות הכי נפוצות, מחלה דנטלית. רב הכלבים והחתולים כבר בגיל 3 סובלים ממחלה קשה ולכן מאד חשוב להתחיל במניעה ובצחצוח כבר בגיל מאד מאד צעיר.
נשאלת השאלה : מה עושים כאשר אי אפשר לצחצח לחיית המחמד את השיניים? ומה עושים אם החבר שלנו נשאר אצל חברים, משפחה או בפנסיון כאשר אנחנו בנופש?
הרי אף אחד מהם לא יסכן את חייו למטרת ציחצוח שיני החבר שלנו…(כבר הזכרתי שמדובר בסוג של מלחמה;-))
לשמחתנו יש מספר אופציות ולעיתים צריך לנסות חלק מהן עד שמוצאים את זו המתאימה לנו..ובמקרים סבוכים יותר יש צורך לשלב כמה מהן יחדיו
ואם אתם מתקשים להחליט – היוועצו לאחר בדיקה עם הוטרינר שלכם עם איזה מוצר יש לו או לה ניסיון טוב ונסו אותו..
1. מברשת שיניים :
הנשק הראשון והטוב ביותר שיש ברשותנו כנגד מחלות דנטליות
גודל המברשת – חשוב לבחור גודל המתאים לגודל הפה של החתול או הכלב
רכות – חניכיים של כלבים וחתולים הנן מאאאד רגישות (הרבה יותר משל בני האדם) ולכן חשוב מאד להשתמש במברשת מאד רכה…ממש כמו של תינוקות
פעילות – מברשת השיניים מנקה ומונעת הצטברות פלאק על השיניים (השיכבה הצהובה) ולכן חשוב כמו בציחצוח אצלנו – לצחצח בזוית כאשר חצי מהמברשת על השן וחצי על החניכיים.
משחת שיניים – אסור להשתמש במשחת שיניים של בני אדם! מדובר בחומרים רעילים האסורים לבליעה..ואלא אם כן אתם יכולים ללמד את החתול או הכלב לגרגר ולירוק…בקיצור – רק משחת שיניים המיועדת לבעלי חיים
משחות שיניים אמורות להכיל כלורהקסידין גלוקונט אשר בפעילותו משמש כחומר אנטיספטי ואנטימיקרוביאלי,
ניתן להשתמש גם במשחות המכילות אינזימים (חומרים מפרקים) כמו גלוקוז אוקסידז או לקטופראוקסידז אשר גם עוזרות במניעת היווצרות פלאק

2. מזון דנטלי מניעתי:

קיימות בשוק חברות שונות ומזונות שונים באיכויות שונות למניעת יצירת פלאק, חלקן עובדות בשיטה המכנית, עצם הלעיסה וסידור הסיבים בכופתית גורם לחיכוך עם השן והסרת/מניעת פלאק, חלק ע״י חומרים המצויים בכופתית עצמה אשר מפרקים ומונעים היווצרות פלאק וחלק גם וגם…חשוב להיוועץ עם הוטרינר על מנת לבחור מזון אשר מצד אחד יהיה יעיל כמה שניתן למניעת פלאק ומצד שני יהיה איכותי ובעל נעכלות טובה…כי על תזונה חשוב לא להתפשר..אבל זה כבר לפוסט אחר:)

3. עצמות דנטליות :

פעילות העצמות הללו לרב מבוססת על על מרכיבים מכניים, כאשר הכלב/חתול לועס את העצם – מרכיבי העצם משמשים פיסית בחיכוך השן והסרת /מניעת פלאק

חלק מהעצמות מכיל גם חומרים כמו כלורהקסידין גלוקונט ורב העצמות עובדות במקום צחצוח (חלקי) לאותה יממה (מצוין אם יצאתם לחופשה והשארתם ביביסיטר עם החיה האהובה:))

כמו שבטח הצלחתם להבין…אם העצם לא נלעסת כמה דקות אלא נבלעת במהירות…כנראה שלא תתבצע שום עבודה וחבל:(

נקודה חשובה – עצמות אמיתיות אינן!!! מורידות פלאק בצורה יעילה ולעיתים אפילו מוסיפות וגורמות להיווצרותו, בנוסף הן עלולות לגרום לחסימות מעיים, פציעות במערכת העיכול, שברים בשיניים ועוד צרות צרורות…

4. תוספים למי השתיה :

תוספים אלו דורשים החלפת מים מדי יום אבל גם ככה זה חשוב שיהיו בקערה מים טריים..

רובם מגיעים עם הוראות ברורות לכמות היומית ומאד נוחים לשימוש,

מאד חשוב לפחות בתחילת השימוש בתוסף למי השתיה להשגיח שלא יורדת כמות הנוזלים שהכלב/חתול שותה שכן חלק מהתוספים ללא טעם וחלק בטעמים ו…לא לכולם יש את אותו טעם;-)

5. ג׳ל נידבק לשן:

גם הג׳לים הנ״ל מיועדים למניעת היווצרות פלאק ודלקת חניכיים, ניתן לשים אותם אחת ליום או יומיים

אז מה המסקנה הכי חשובה?

כמו תמיד : מניעה ! מניעה ! מניעה !

ואם כבר הלכתם לוטרינר לבדיקה דנטלית וגיליתם שהמצב לא משהו …לא נורא, אין לחץ

חשוב לעשות טיפול שיניים, להביא את מצב הפה ל״נקודת אפס״ ולהתחיל בתהליך מניעה על מנת לנסות ולהגיע לבדיקות תקופתיות שיגרתיות דנטליות אצל הוטרינר ולצאת בחיוך גדול (כי עשיתם עבודה טובה?:-))