בחירת וטרינר ומרפאה וטרינרית…

בחירת וטרינר צריכה להתבצע בדיוק באותו אופן בו בחרת את רופא המשפחה שלך…

חיינו מלאים בחירות, חלקן קלות יותר, חלקן קלות פחות, לחלקן יש משמעות כבדה ולחלקן פחות..לחלק מהן יש משמעות לטווח ארוך ולחלק לטווח הקצר בלבד..

בחירת וטרינר היא ללא ספק החלטה חשובה בעלת השפעה לטווח ארוך בדיוק כמו בחירת רופא משפחה או רופא מומחה לכל חבר משפחה אחר.

לשמחתנו ישנם וטרינרים רבים וטובים לבחור מבינם ועל כל בעלים לחשוב מה הנקודות החשובות לו לפני ביצוע בחירה זו.

 

  • ישנן מרפאות אשר מגבילות את תחום הפעילות שלהן לכלבים וחתולים אך נותנות מענה לטווח רחב של שרותים כגון בדיקות פיסיקליות חיסונים,כירורגיה, אבחון מצבים ומחלות שונות בעזרים מכנים כדוגמאת בדיקות דם, צילומי רנטגן, אולטרסאונד וכדומה..
  • ישנן מרפאות בהן הוטרינר בעל תחומי עניין ספציפיים ובעל ניסיון רב באותם תחומי עניין אך אינו מומחה בעל תעודה רישמית לתחום
  • ישנן מרפאות מומחים בהן ניתן שרות של רופא/ים המומחים בנושא ספציפי ובעלי תעודת מומחה בתחום (מספר המרפאות הנ"ל הנו מוגבל באופן יחסי עקב מספרם הקטן באופן יחסי של המומחים בתחומים השונים)
  • ישנן מרפאות אשר מחזיקות מערכת יחסים עם מומחים כך שבעת הצורך אין צורך "לחפש" מומחה אלא להגיע למרפאה ולקבל את השרות במרפאת "הבית" ע"י הגעת המומחה לשם

רב הוטרינרים משתייכים לארגון הרופאים הוטרינרים ומחויבים לעמוד בסטנדרטים אשר הוא מציב,

וטרינרים כמו בכל מקצוע אחר הם בני אדם – וכבני אדם לכל אחד ואחת יש את האופי שלו אותו הוא מביא למרפאה, ישנם וטרינרים מנומסים וישנם כעוסים, ישנם וטרינרים המסבירים כל פרט וישנם הנותנים הוראות טיפול ללא נימוקים,

ישנם וטרינרים הדואגים להלחיץ אותך עלמנת שתבין את חמרת המצב וישנם כאלו המרגיעים ומקוים לטוב, ישנם המטפלים במחלה וישנם המטפלים בחיה..

ישנם וטרינרים המוכנים לעשות פרוצדורות מסוימות וישנם כאלו שמבחינות אתיות/מוסריות  – אינם מוכנים לבצע אותן.

רק אתה כבעלים יודע לאיזה אופי אדם תתחבר ואיזה וטרינר מתאים לך ולבעל החיים שלך.

שעות עבודה – ישנן מרפאות הנותנות שרות שעתיים ביום וישנן הפתוחות במשך כל היממה, ישנן מרפאות הנותנות שרות חרום וישנן כאלו הבוחרות להפנות למרכזי חרום,

המשך לימודים – כמו בכל מקצוע, ללימודי המשך קיים משקל רב במקצועיותו של הוטרינר, מקצוע הרפואה משתנה ומתחדש עקב מחקרים מדיי שנה, בניגוד לרופאי בני אדם בארץ אין חובה חוקית ללימודי המשך בוטרינריה (עדיין) אך למרות זאת רב הוטרינרים דואגים להשתתף בכנסים ובקורסים ללימודי המשך מיקצועיים בארץ ובעולם ולצידם יש הבוחרים שלא

טווח מחירים – בישראל ישנן מרפאות עם טווחי מחירים שונים, חשוב לבדוק את התמורה המתקבלת עבור המחיר אותו אתה משלם…."עיקור" איננו "אותו ניתוח" אם מתבצע בשיטות ובחמרי הרדמה שונים, אם קיימים אמצעים לניטור מצב החיה בזמן ההרדמה ולאחרייה – או לא ואם קיים שימוש בחוטי תפירה שונים, טיפול והשגחה לאחר הניתוח, חיבור לעירוי נוזלים, אשפוז וכו'..

מותר ואפשר לבחור בשרותים שונים עקב מחיר שונה אך מאוד חשוב שההחלטה תהיה מושכלת ולאחר ברור כל הפרטים בנוגע לערך השרות אותו אתה מקבל עבור כספך.

אם אתה חדש בעיר, יש לך גור חדש, פעם ראשונה שלקחת חתול…..

נסה להתקשר למספר מרפאות באזור המגורים שלך, ברר את הפרטים החשובים לך מבחינת בחירת וטרינר ומרפאה וטרינרית

בדוק האם יש תוכנית רפואה מניעתית במרפאה  כך שהוטרינר יכיר את בעל החיים שלך במהלך השנה וידע את ההיסטוריה הרפואית שלו, מה שיקל על האבחון באם יחלה במהלך השנה.

 

עבודת הוטרינרים וטכנאי וטרינריה  טומנת בחובה סכנות שונות, גם בעל החיים המקסים, החמוד והרגוע (ביום יום) יכול עקב מחלה / כאב / לחץ להראות סימניי תוקפנות ולפגוע בסביבתו ללא כוונה רעה.

בעלים אשר עוזרים בהכנת ובהרגעת בעל החיים לפני ובזמן הבדיקה יכולים למנוע סכנות שכאלו ולגרום בכך שבדיקת הוטרינר תהיה יעילה, מהירה ובטוחה יותר.

אז…

  • הרגל את גורך לסביבת אנשים זרים מגיל צעיר.
  • פתח הרגל "למשמש" את כלבך/חתולך בבית בכל הזדמנות – הסתכל באוזניו (גם אם אתה לא ממש מבין מה יש שם), פתח את פיו, לטף את בטנו, בדוק את הפרווה והעור וגם בין האצבעות…

תירגול ה"בדיקות" בבית יביא גם לאבחון מוקדם עלידך של לקויות שונות והגעה לוטרינר לפני שהבעיה הופכת לטראומה של ממש וגם להרגל ש"בדיקה" זה לא דבר נורא כלכך – מה שיאפשר לוטרינר לעשות את עבודתו בצורה הטובה ביותר.

דברים נוספים שניתן לעשות עלמנת להקל על לחץ באם קיים :

  • להגיע מדיי פעם למרפאה סתם להגיד שלום…כך ילמד שלא כל הגעה למרפאה מחייבת זריקה או טיפול לא נעים,
  • הגעה עם רצועה קצרה ומניעת הסתובבות בחדר הקבלה…אמנם האינסטינקט של הכלב הוא להריח את כל סביבתו ולדעת מי היה ומה עשה כל אחד לפניו – אך במקרה של מרפאה וטרינרית – הפרטים הנ"ל יכולים בעיקר להלחיץ אותו :)

לסיכום – בחירת וטרינר ומרפאה וטרנרית היא לא דבר של מה בכך ויש לתת את הדעת לפני ההחלטה וברר כמה שיותר פרטים על הוטרינר ועל המרפאה לפני שמבצעים אותה.

והכי חשוב….תמיד אפשר לשנות את דעתך ואין חתונות קתוליות בתחום :)

 

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גלית רובין

מרכז רפואי וטרינרי – גן יבנה

Vet4pet.co.il