בריאות הפה והשיניים בכלבים וחתולים

אנחנו מצחצחים שיניים מדי יום,  לעתים עושים שימוש בחוט דנטלי ושטיפות פה ומגיעים לביקורים סדירים אצל השיננית ורופא השיניים.  ומה עם חיות המחמד?  השמירה על בריאות הפה והשיניים חיונית לשיפור איכות החיים והארכתם עבור בני המשפחה שעל ארבע. בעיות פה ושיניים כרוכות בכאב ולעיתים סכנת חיים של ממש עבור חיות המחמד. כיצד ניתן לזהות בעיות אלו בכלבים וחתולים,  מהן הבעיות הנפוצות,  ומהם הצעדים(הפשוטים!) שניתן לנקוט כדי לשמר חלק חשוב זה בבריאותם?

כיצד מזהים בעיות פה ושיניים?

האם שמתם לב שכאשר הכלב או החתול מגיעים לבדיקה וטרינרית, גם אם שגרתית,  אחד הדברים הראשונים שנבדקים הוא הפה?  מדובר בחלק חשוב מהבדיקה,  ויש לשאוף לבדיקתו לפחות פעם בשנה (למשל,  בעת החיסון השנתי). בנוסף,  ישנם סימנים שניתן לזהות גם בבית, ומרמזים על קיום בעיה רפואית בחלל הפה:

– ריח רע מהפה

– יללות,  בכי או אי נוחות ברורים בזמן אכילה,  במיוחד של מזון יבש

– "משחק"  עם הפה,  או גירוד של הפה עם הרגלים

– ריור יתר

-דימום מהפה או ריר דמי

-ירידה במשקל

-אי נוחות כללית,  עצבנות ולעיתים אף תוקפנות

-ירידה בטיפוח הפרווה

-נפיחות/ פצע בפנים,  לרוב מתחת לעין-עשוי להעיד על זיהום בשורש השן

 

מחלה פריאודונטלית- בעית הפה הנפוצה ביותר בקרב כלבים וחתולים

השם מחלה פריאודונטלית מתייחס לקבוצת מחלות הפוגעות בשן ובסביבתה הקרובה- החניכיים והרצועות ורקמת החיבור המחזיקים את השן במקומה.  המחלה נוצרת כתוצאה מהצטברות הפרשות וחיידקים (פלאק)  על השן. אלו מתערבבים עם מינרלים המופרשים באופן טבעי מהרוק,  ויוצרים ציפוי קשה על השן,  המכונה 'אבן שן'.  אותה אבן שן הינה מקור משיכה ומצע נוח לחיידקים נוספים,  המייצרים עוד פלאק,  וכך המעגל נמשך.  הפלאק עצמו מעורר תגובה עודפת של מערכת החיסון של הגוף (תגובה אוטואימונית) המתבטאת בדלקת של החניכיים,  נסיגת חניכיים והחלשה של המבנים המחזיקים את השן במקומה.  התוצאה- שיניים מתנדנדות,  חניכיים מודלקים,  דלקת בחלל הפה,  כאבים וריח רע.  'מקרה פרטי' של מחלה פריאודונטלית קיים בחתולים- מצב בו התגובה של הגוף כל כך חמורה,  עד כי ישנה דלקת מפושטת בכל חלל הפה,  לאו דווקא סמוך לשיניים ולחניכיים.  מדובר בתופעה כואבת מאוד,  ולמרבה הצער לא נדירה.  בעיה זו נפתרת לפעמים רק על ידי עקירת השיניים בפה( כן,  חתול יכול לחיות בלי שיניים!  ובאיכות חיים טובה בהרבה מאשר עם שיניים כואבות).

מניעה וטיפול במחלה פריאודונטלית

התפתחות מחלה פריאודונטלית תלויה בגורמים רבים,  אשר חלקם לא בשליטתנו- כגון גנטיקה (כלבים קטנים סובלים מהמחלה בשכיחות גבוהה יותר מהגדולים) והרגלי אכילה(האם בעל החיים לועס את האוכל או בולע אותו בשלמותו).  אך ישנם מספר צעדים שאנו יכולים לנקוט כבעלי כלבים וחתולים,  למניעה של הצטברות הפלאק המובילה למחלה:

-צחצוח שיניים- עם מברשת רכה.  אין צורך במשחה,  אך קיימות בשוק משחות שיניים לחיות מחמד,  בעלות טעימות גבוהה המשפרת את שיתוף הפעולה של בעל החיים.  כדאי להרגיל את בעל החיים לפעולה זאת כבר מגיל צעיר.

-שימוש בחטיפים דנטליים וצעצועים דנטלים

-מוצרים יעודיים לשמירה על בריאות הפה בחיות מחמד- קיים במשחה נוחה למריחה ובטיפות שמוסיפים למים.

-מזון רפואי יעודי ,  כתחליף או תוספת למזון הרגיל

כאשר ישנה כבר הצטברות של אבן שן,  יש צורך בהסרתה במהלך טיפול שיניים,  המבוצע תחת הרדמה מלאה

מה קורה במהלך טיפול שיניים?

בתחילת  התהליך הפה נבדק ביסודיות,  תחת הרדמה מלאה של בעל החיים.  הוטרינר יחפש סימנים לדלקות,  גופים זרים ובעיות מבניות, ויעריך האם קיימת מחלה פריאודונטלית,  ובאיזו חומרה.  בהמשך תבוצע הסרה של אבן שן באמצעות מכשור מיוחד.  בשלב הבא- האזור שבין השן לרקמות העוטפות אותה יישטף וינוקה מרקמה נמקית ושאריות מזון.  לאחר הטיפול מומלץ להמשיך בבית בשגרה של צחצוח שיניים ושמירה על בריאות הפה.

בעיות נוספות בחלל הפה

בעיות מבניות –  חלקן בעיות מולדות,  כגון מנשך לא תקין- לסת תחתונה קצרה מדי או ארוכה מדי.  לרוב לא גורם לנזק משמעותי,  אך לעיתים גורם לחוסר התאמה בין הלסתות,  המביא לכך שהשיניים גורמות לפציעה של הלסת הנגדית,  ואז יש לעקרן. בעיה הנפוצה במיוחד בכלבים קטנים-שיני חלב עקשניות,  שלא נשרו גם לאחר גדילת השן הקבועה.  שן החלב מפריעה לגדילה התקינה של השן הקבועה,  והרווח בין השיניים מועד להצטברות לכלוך,  חיידקים וגופים זרים.  הפתרון הינו פשוט- עקירת שן החלב.

גופים זרים –  חפצים שונים עלולים להתקע בפה,  בחיך הקשה,  בין הלסתות או בין השיניים- חומר צמחי כגון מלענים או ענפים קטנים,  עצמות (סיבה נוספת לא לתת עצמות לכלב!) וכן שיערות של הכלב עצמו.  גם אלו יגרמו לזיהום,  פציעה,  דלקת וכאב.

שריטות ופצעים –  מטבע הדברים,  בעלי החיים נשרטים ונפצעים לעיתים מחפצים חדים אותם הם מכניסים לפה.  לכן פצעים ושריטות אינם נדירים.  בכלבים וירוס הפפילומה גורם ללקויות באזור הפה,  אשר לעיתים נפצעות ומדממות.  בחתולים הדבקה בוירוס הקליצי עשויה לגרום לפצעים כואבים בחלל הפה.

גידולים –  כמו בכל חלק בגוף,  גם בפה עלולים להופיע גידולים שונים,  שפירים או ממאירים,  בכל אחד מחלקי הפה-הלסת,  החניכיים או חלל הפה.

 

הקפידו לשמר את בריאות הפה והשיניים של חיות המחמד,  ואל תוותרו על הבדיקה! שמירה על בריאות הפה מונעת סבל מיותר ומאריכה חיים.

רק בריאות!

 

 

בכל שאלה,אתם מוזמנים לפנות אלינו,

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

08-8673331