הכשות, עקיצות וצריבות
הגיע סוף השבוע ואתם יוצאים לטייל עם הכלב? אתם מקפידים לדאוג לו מכל הבחינות, לוקחים אספקת מים, אוכל ושקיות ניילון, ודואגים להגנה כנגד החום. האם חשבתם על הסכנה מהכשות נחש, עקיצות חרקים וצריבות?
המדריך לחיות קטנטנות ומסוכנות- כיצד ניתן למנוע, ממה יש להזהר, ומתי להגיע לטיפול רפואי

הכשת נחש
תחילת האביב היא בדיוק הזמן  בו מתעוררים הנחשים מתרדמת החורף, בלוטות הארס מלאות וגדושות, ועל כן ההכשה מסוכנת במיוחד. רוב ההכשות של חיות המחמד בארץ נגרם על ידי נחש הצפע, הנפוץ כמעט בכל אזורי הארץ. מקרי הכשה נפוצים בכלבים יותר מבחתולים, אך מופיעים בשניהם. לרוב ההכשה מתרחשת באזור הפנים והצוואר, ולעיתים בגפיים​ הקדמיות.במקרה הטוב תהיו עדים להכשה, וכך תוכלו לפנות את בעל החיים באופן מיידי למרפאה לקבלת טיפול. לעיתים ההכשה מתרחשת בזמן שבעל החיים לבדו בחצר או בטיול. במצב זה יש להיעזר במראה האופייני להכשה, ובעובדה שהחיה טיילה או הסתובבה בחצר ללא השגחה.
הסימן הבולט ביותר להכשה הינו נפיחות ניכרת ובצקות באזור ההכשה. לעיתים יראו שטפי דם ולעיתים סימני שיניים. במקרים הקלים גורמת ההכשה רק לנפיחות, כאבים ודיכאון, אך בחלק ניכר מהמקרים עשויה להביא לבעיות קרישה חמורות, נזק כלל מערכתי וקריסת מערכות. מכאן כי כל כלב או חתול שעברו הכשת נחש חייבים להיות מפונים באופן מיידי לטיפול וטרינרי, אשר יכלול טיפול אינטנסיבי, אשפוז, מתן תרופות ( ולעיתים מרכיבי דם ואנטי-ונום) והשגחה.
במידה וכלבכם/חתולכם הוכש- פנו אותו מיד לטיפול וטרינרי. אין לנסות לתפוס את הנחש. ניתן לצלמו ממרחק.

עקיצות חרקים
עקיצת דבורה, יתוש או עכביש עשויים להיות רק אירוע מעט כואב, מגרד או לא נעים, הן לנו והן לחיות המחמד שלנו. עם זאת, קיימים יוצאי דופן המחייבים התייחסות מיוחדת:
תגובה אלרגית– עבור בעל חיים בעל רגישות יתר העקיצה עשויה להיות מסכנת חיים. בעלי חיים בעלי רגישות יתר עשויים להגיב בהגזמה לעקיצה פשוטה. התגובה עשויה לנוע מתגובה מקומית חריפה באזור העקיצה (גירוד, אודם, נפיחות, נמק וכאב רב) ועד תגובה מערכתית הכוללת נפיחות עורית מפושטת (לרוב מתחיל סביב העיניים וסביב הפה, ולעיתים ממשיך כמוקדים מורמים לאורך כל הפרווה) ובמקרים קשים ירידה קיצונית בלחץ הדם, קשיי נשימה, הקאות וחולשה- עד לסכנת חיים- תגובה המכונה שוק אנפילקטי. בכל מצב של תגובה אלרגית יש ליצור קשר עם הוטרינר המטפל, ולהגיב במהירות

עקיצת שישן חום- מדובר בעכביש קטן, נפוץ בארצנו. לעיתים קרובות העקיצה לא מורגשת באותו הרגע, אך בהמשך מתפתח באזור העקיצה נמק, אשר מתבטא בכאב רב, נפיחות, שטפי דם והתכייבות. זמן ההחלמה מפציעה כזאת ממושך וכואב. לעיתים העקיצה מלווה בתגובה מערכתית, הכוללת פירוק תאי הדם האדומים ופגיעה בתפקודי קרישה. על כן חיה הנעקצת על ידי העכביש צריכה להשאר תחת השגחה ולקבל טיפול תומך אינטנסיבי

עקיצת קרציה– חשובה בעיקר בשל המחלה המסוכנת שמעבירה לכלבים-קדחת קרציות. זוהי מחלה נפוצה ביותר, העשויה להתבטא תחילה בסימנים קלים ולא מורגשים (דיכאון, חום קל, ירידה בתיאבון). במידה ואינה מטופלת בזמן, יכולה המחלה להידרדר ולגרום לפגיעה קשה במח העצם, במערכת החיסונית ובטסיות הדם, האחראיות על הקרישה. בנוסף, לעיתים קרובות גפי הקרציה המתחפרות בעור הכלב גורמות לתגובה מקומית של נפיחות, פציעה וכאב.  למרבה המזל ניתן יחסית בקלות למנוע עקיצת קרציה, מאחר שקיימים תכשירים יעילים למניעת הדבקה בפרעושים וקרציות בכלבים וחתולים.

צריבה על ידי זחלי טוואי התערוכה
בסוף החורף ותחילת האביב ניתן לראות את זחלי העש טוואי התהלוכה, המכונה גם 'תהלוכן האורן'. מקור השם נעוץ בנטייתם של הזחלים לנדוד בשורה ארוכה- "תהלוכה", וכך הם קלים לזיהוי- שורה ארוכה של זחלים בעלי שיערות פלומטיות ארוכות. אותן שיערות הן ההופכות את הזחלים למקור סכנה- השיערות צורבות וגורמות לתגובה קשה. לחלק מהכלבים יש נטיה ללקק ואף לנסות לבלוע את הזחלים, והם נפגעים קשות בפה ובלשון, לרוב עד כדי נמק ואובדן של חלקים מהלשון, מלווה בכאב רב. אם ראיתם תהלוכה של זחלים חמודים ושעירים- התרחקו והרחיקו ילדים ובעלי חיים מהאזור. במידה וכלבכם בא במגע עם אותם זחלים- פנו לטיפול רפואי.

קיץ נעים ובטוח

ד"ר אדוה וינשטיין

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה