מתכננים חופשה? משאירים את הכלב בפנסיון? תכנון מראש, בחירת המסגרת המתאימה לכלבכם ותיאום ציפיות עם הפנסיון יסייעו להפוך את החוויה לנעימה, עבורכם ועבור כלבכם.  אלו הדברים שיש לקחת בחשבון לפני שיוצאים לחופשה

 

בחירת המסגרת המתאימה לאופי הכלב

 

למרבה השמחה, קיים בשוק מגוון רחב ביותר של מסגרות לטיפול בכלב, כאשר הבעלים בחופשה. קיימות מסגרות בהן הכלבים שוהים בכלובים או חדרים נפרדים, או משותפים לכמה כלבים, או בחצר משותפת אחת. פנסיון ביתי בו מתארח כלב אחד או שניים בביתם של בעלי הפנסיון, וכן 'דוגיסיטרים', המגיעים מספר פעמים ביום, על מנת לארח לכלב חברה, או מתגוררים בבית כשהבעלים אינם. בעת בחירת המסגרת, יש לחשוב על אופיו ומצבו הבריאותי של כלבכם. כלב גדול וצעיר, בעל 'אנרגיה עודפת' יהיה שמח יותר בפנסיון שבו מוחזקים הכלבים יחד, וישנם מרחבים בהם ניתן לשחק. גורים קטנים מאוד, או כלבים שאינם מסתדרים עם כלבים אחרים, יהיו בטוחים ושמחים יותר בבית. גור שטרם קיבל את כל החיסונים- לא מומלץ להוציאו מהבית, ועדיף למצוא דוגיסיטר שישאר איתו בביתו.

 

מה חשוב לברר על המסגרת בה משאירים את הכלב?

 

  • נסיון והכשרה- מומלץ לברר מהם הנסיון וההכשרה של הצוות במקום. עבור כלבים מסוימים יש יתרון כאשר בצוות יש מאלף, לדוגמא. כאשר מדובר בכלב הסובל ממחלה כרונית- חשוב לוודא כי יש בצוות מישהו המסוגל לתת תרופות ולהפנות לוטרינר במקרה הצורך. בכל מקרה כדאי לוודא שלבעלים ולצוות יש את הנסיון הנדרש כדי להתמודד עם הכלב, לזהות בעיות ולהתייחס אליהן במהירות.
  • מה קורה כאשר הכלב נדרש לטיפול רפואי?- האם הצוות המטפל נייד, על מנת להסיעו במקרה הצורך לוטרינר? עברו מראש על הנקודות הבאות, וודאו שיש הסכמה על אופן הטיפול בבעיה רפואית:

-האם-האם תרצו שיידעו אתכם מיד כאשר יש לכלב בעיה רפואית ( גם בחופשה ובשעות               לא נוחות)?

-אם מתעוררת בעיה- למי פונים? לוטרינר הקבוע של הכלב? לוטרינר שעובד עם הפנסיון?

-מי נושא בעלות הטיפול במידה ומתעוררת בעיה רפואית כאשר הכלב שוהה בפנסיון?

  • בקרו במקום- בידקו כיצד מוחזקים הכלבים, כיצד מתייחסים אליהם. האם יש מים זמינים/מזגן/צל? אם מוחזקים בבית פרטי ודאו כי ארונות התרופות אינם נגישים, ואין גישה למזון/תרופות/עצמים מסוכנים- במיוחד אם מדובר בכלב סקרן/אכלן. אם מדובר בפנסיון ביתי- יהיה נחמד מצדכם לציין במידה ולכלבכם נטיה לנשנש רהיטים/נעלים :)

 

  • הזנה- מה המזון המוגש בפנסיון? האם מקובל לתת מזון מהפנסיון, או להביא מזון מהבית? מה המדיניות לגבי חטיפים? בכל מקרה, במידה וכלבכם רגיש להחלפת סוג המזון, או נדרש למזון רפואי מיוחד- בידקו אם אפשרי להזין במזון מהבית.
  • יצירת קשר- ודאו כי הצוות המטפל דואג לרשום את כל מספרי הטלפון- מומלץ לתת יותר ממספר אחד. תאמו ציפיות- בחלק מהפנסיונים נהוג לשלוח מדי יום עדכון ותמונות, בחלקם- לא יוצרים קשר כלל עם הבעלים בכל תקופת השהות. מה אתם מעדיפים?
  • אל תהססו לבקש המלצות- מחברים, לקוחות הפנסיון (אפשר לבקש מבעל הפנסיון עצמו לשוחח עם לקוחות). בעידן הפייסבוק קל מאוד לבקש המלצות, אך קל מאוד גם לתת אותן- אל תתביישו לשאול ממה נובעת ההמלצה, האם מנסיון אישי או מהכרות בלבד.

 

לפני הכניסה לפנסיון- חיסונים וטיפולים מונעים

 

שהיה ארוכת טווח בקרב כלבים נוספים היא כיף גדול לכלבים רבים, מהווה שבירת שגרה וגם דרך לעודד את כלבכם לפעילות גופנית ולחיברות. אבל-זוהי גם דרך מצוינת עבור טפילים ומחלות מדבקות לשגשג ולעבור מכלב לכלב. חשוב לנקוט את הצעדים הדרושים למניעת הדבקה. ישנם פנסיונים הדורשים הוכחה לקיום חיסונים בתוקף, אחרים ממליצים או משאירים זאת לשיקול הבעלים. בכל מקרה- מומלץ ביותר לוודא כי לכלב אכן ישנם חיסונים וטיפולים מונעים בתוקף, לפני הכניסה לפנסיון. במידה וכלבכם צעיר מ14 שבועות, או שהוא גור וטרם קיבל 3 חיסוני משושה- לא מומלץ שישהה בפנסיון בחברת כלבים אחרים, או בפנסיון ביתי שבו התחלופה גבוהה. כמו כן- מומלץ לתת טיפול מונע כנגד פרעושים וקרציות, לפני ההכנסה לפנסיון.

בנוסף לטיפולים המונעים הרגילים, מומלץ לחסן את כלבכם נגד שעלת המכלאות. מדובר במחלה זיהומית, נפוצה ביותר ומדבקת ביותר. לרוב מופיעה לאחר מגע קרוב עם כלבים אחרים, בגינות כלבים, או בפנסיון (ומכאן שמה).  המחלה נגרמת על ידי שילוב של חיידקים ונגיפים, הגורמים לדלקת של קנה הנשימה. לרוב תתבטא המחלה בשיעול תכוף ביותר ומציק. לעיתים נוצר סיבוך של דלקת ריאות, בעיקר בגורים צעירים, כלבים עם מערכת חיסונית ירודה או מבוגרים מאוד.  מדובר במחלה פשוטה, אך לא נעימה עבור הכלב ובעליו. החיסון ייחודי בכך שאינו ניתן בהזרקה, אלא בהשפרצה דרך הנחיריים לחלל האף. על מנת שיפעל ביעילות, יש לתת את החיסון כשבועיים לפני החשיפה, ומכאן החשיבות של היערכות מוקדמת להשארת הכלב בפנסיון.

 

חזרתם מהחופשה? ברוכים השבים!

 

זה הזמן לשאול את המטפלים בכלבכם שאלות- איך היה? האם נתקלו באירועים ראויים לציון/בעיות רפואיות/ התנהגותיות במהלך השהיה?

אם כלבכם שהה במקום בו היה פעיל יותר מהרגיל, אם בטיולים או במשחקים עם כלבים אחרים- יתכן ויבלה את רוב היום הראשון לחזרתו הביתה בשינה. אם העייפות נמשכת יותר מיום-יומיים, או שמתלווים אליה סימני ירידה בתיאבון או סימני מחלה אחרים- מומלץ להביאו לבדיקה אצל הוטרינר.

 

חופשה נעימה! אנו זמינים למענה לכל שאלה

ד"ר אדוה וינשטין

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ"ל 15, גן יבנה

08-8673331