מתן מזון בייתי לכלבים
כבר מזמן שאנו מודעים לעובדה שאכילה נכונה משחקת תפקיד חשוב בשמירה על בריאותינו-לטווח קצר ולטווח ארוך. ומה עם הכלבים שלנו? מה נחשב ג'אנק פוד עבור כלב, ומהם המזונות שבריאים לנו, אך עשויים לגרום להרעלה בכלב? המדריך המלא

האם מומלץ להזין את בעל החיים במזון ביתי?
התשובה הפשטנית לשאלה זו היא- לא. בהנחה שבחרנו במזון מסחרי מלא ומאוזן לכלבינו, אין כל צורך רפואי  או התנהגותי לתת לכלב מזון לא שלו.  יותר מזה- מתן מזון ביתי יפגע באיזון הקלוריות, השומן, הויטמינים והמינרלים המתקבל מהזנה נכונה.

כמו כן הוא מהווה גורם  הפוגע בבריאות השיניים, ובנוסף, האכלה במזון ביתי עשויה לייצר בעיות התנהגות סביב שולחן האוכל, וסירוב למזון יבש, שהוא המזון המאוזן והמומלץ בריאותית.
ובכל זאת, עבור כל אלו שקשה להם במיוחד להתאפק, אלו הכללים עליהם חשוב להקפיד כאשר נותנים מזון ביתי:

1- מזונות אסורים. אלו המזונות שיגרמו להרעלה של ממש בכלבכם:
– ענבים/צימוקים- בחלק מהכלבים יגרמו לכשל כליה אקוטי, ללא תלות בכמות שנאכלה
– שוקולד- מכיל חומר בשם תיאוברומין (נמצא גם בקפה ותה) אשר עלול לגרום להרעלה שתתבטא בהפרעות קצת לב חמורות. חומרת הסימנים עולה ככל שכמות התיאוברומין גבוהה יותר, וככל שהכלב קטן יותר. ככל שהשוקולד איכותי יותר(יותר מוצקי קקאו) הוא מכיל יותר תיאוברומין.
– שום ובצל- גורמים לנזק חמצוני לתאי הדם האדומים, ובכך להרס שלהם ולאנמיה קשה
– עצמות עוף – הופכות לגופים חדים לאחר שנלעסות על ידי הכלב ( כן, גם אלו שנראות רכות!) ומסכנות אותו בפציעה של מערכת העיכול, עד כדי יצירת 'חור' ודליפה של חומר מזוהם לחלל הגוף- אירוע קטלני במקרים רבים.
– מזון לא טרי, מקולקל ומעופש- מסוכן לכלבים בדיוק כפי שמסוכן לנו-עלול להדביקם בחיידקים הנמצאים במזון (שעלולים אחר כך גם להדביק אותנו) וכן עלול להכיל רעלנים מסוכנים, המופרשים על ידי חיידקים ופטריות.

במידה וכלבכם נחשף לאחד המזונות מהרשימה- צרו קשר בדחיפות עם הוטרינר המטפל

2- כמויות- לעיתים קרובות יש לנו נטיה להתייחס אל הכלב כאילו היה בן אדם. זהה נפלא ונכון במקרים מסוימים, אך חשוב לזכור שהאדם הממוצע שוקל פי 6 מכלב בינוני השוקל 10 ק"ג. צריכת הקלוריות המותרת עולה בהתאם למשקל. מכאן ש'רק נקניקיה' או 'רק פרוסת גבינה צהובה' עבור הכלב הקטן שלנו יכול להתפרש,  מבחינת האחוז שתופס מצריכת הקלוריות היומית, כשני המבורגרים או שני סטייקים! זכרו שהכלב הרבה יותר קטן מאיתנו. חייבים לפנק אותו? האמינו לנו- חתיכה קטנה של נקניקיה תשמח אותו ממש כמו נקניקיה שלמה, ותפגע פחות בבריאותו.
3- חישבו על הקלוריות, השומן והמלח. העדיפו תמיד מזונות דלי שומן, ודלי מלח. גבינה לבנה עדיפה על גבינה צהובה, ואם כבר- למה שלא תפנקו את הכלב בפרוסת מלפפון או מקל גזר?

4- תזמון- מתן מזון ישירות מהצלחת עלול להביא בעתיד לבעיות התנהגות, כאשר הכלב יפריע לסועדים וידרוש לקבל מנה מהצלחת.
חשוב לא לתת מזון בייתי לגור חדש שהגיע הביתה- עד שתכירו אותו, תדעו עד כמה הוא רגיש וכיצד ניתן לראות שמשהו מציק לו- עדיף לא לאתגר את מערכת העיכול שלו.

לסיכום- הדבר הנכון ביותר עבור בריאות כלבכם הוא מתן מזון מסחרי מלא ומאוזן. אם בכל זאת החלטתם לחרוג מדי פעם- עשו זאת על פי הכללים, על מנת להמנע מסיבוכים מסכנים חיים. ובכל מקרה-אין לבסס את תזונתו של הכלב בלעדית על מזון ביתי. הדבר יגרום לטוח ארוך לחסרים תזונתיים, בעיות שיניים וחניכיים ולהשמנת יתר.

בתיאבון?

 

ד"ר אדוה וינשטיין

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

מוזמנים לפנות בכל שאלה,

08-8673331