סכרת בכלבים

כבר אמרנו שלכלבים ולאנשים יש את אותן מחלות?  גם כלבים סובלים ממחלת הסכרת ומהשלכותיה.  כלבים חולי סכרת יכולים לחיות חיים טובים,  מאושרים ומאוזנים,  אך הדבר בהחלט דורש מסירות והירתמות של כל בני המשפחה לטיפול. אז מה זה, בעצם, סכרת? מי סובל מסכרת,  מתי יש לחשוד בקיום המחלה,  כיצד מאובחנת ומטופלת,  וכיצד יכולים הבעלים לסייע באיזון המחלה?

 

מה זה בעצם,  סכרת? 

בכדי להבין מה קורה במחלת הסכרת,  חשוב להבין את תפקידו החיוני של ההורמון אינסולין.  אינסולין הוא הורמון המופרש באופן טבעי בגוף,  מאיבר סמוך לקיבה המכונה לבלב. האינסולין מופרש כאשר רמות הסוכר בדם עולות,  כלומר- אחרי ארוחה.  תפקידו של האינסולין הוא להעביר את הסוכר שבדם, הגלוקוז,  אל תוך התאים.  התאים זקוקים לגלוקוז המעניק להם אנרגיה לביצוע פעולותיהם החיוניות.  במצב של סכרת יש חוסר באינסולין,  או חוסר תגובה של התאים לאינסולין.  כתוצאה מכך הגלוקוז לא נכנס לתאים. כיוון שגלוקוז לא נכנס לתאים,  הוא נשאר בזרם הדם. לכן רמות הסוכר בדם גבוהות מאוד, בעוד התאים עצמם 'גוועים ברעב' .  נוצר נזק כפול- גם פגיעה בתפקוד התאים,  וגם רמות גבוהות מדי של סוכר בדם,  אשר אינן בריאות לאיברים,  ועלולות לגרום נזק למערכת העצבים והראיה.  בנוסף,  התאים הרעבים משדרים אותות מצוקה, הגורמים לגוף לפרק שומן ושריר, עם תוצאות הרסניות.

אילו כלבים סובלים מסכרת?

סכרת מופיעה לרוב בכלבים בגיל הביניים ומעלה,  כלומר החל מגיל 7. הנפיצות עולה בגילאים המבוגרים. נמצא כי סכרת נפוצה יותר בנקבות.  כלבים מכל הגזעים עלולים לחלות בסכרת,  אך נראה שנפוץ יותר בכלבים מגזע קיסהאונד, פודל, פינצ'ר ועוד.

מהם הסימנים המחשידים לקיום המחלה?

– שתיה מרובה והשתנה מרובה – אחד הסימנים הבולטים ביותר של המחלה

 – ירידה במשקל למרות תיאבון מוגבר – הכלב יהיה כל הזמן רעב (התאים הרעבים מבקשים סוכר!),  אך למרות אכילה מוגברת- ילך וירד במשקל,  כיוון שהסוכר לא נכנס לתאים ונשאר בזרם הדם.

– סיבוכים שונים – לעיתים קרובות יופיע קטרקט,  כיוון שרמות הסוכר הגבוהות בדם פוגעות בעדשה.  לעיתים רחוקות יותר יופיעו סימנים עצביים.  רבים מהכלבים יסבלו מדלקות בדרכי השתן.  בנוסף קיים סיבוך חמור ומסכן חיים- חמצת קטוטית,  על כך יורחב בהמשך

אבחון מחלת הסכרת

שילוב של הסימנים הקליניים שצוינו אמור לעורר חשד לגבי המצאות המחלה.  לצורך אבחון יש לערוך  בדיקות דם מלאות ובדיקות שתן,  במטרה לזהות את הסימנים האופייניים למחלה. כמובן,  רמות סוכר גבוהות בדם הן הסימן המאפיין ביותר. עם זאת,  יש לזכור כי רמות סוכר גבוהות יכולות להגרם גם מבעיות בריאות אחרות, וגם ממצבים שונים שאינם קשורים למחלה,  כגון מתח.
לכן, כדי לאבחן את המחלה יש לחפש אינדיקציה כי הסוכר גבוה לאורך זמן-באמצעות בדיקה המכונה פרוקטוזמין,  המעידה על רמות הסוכר של הכלב בשבועיים שקדמו לבדיקה,  וכן על פי שינויים אופייניים בכבד הנבדקים בבדיקות הדם.  כמו כן,  במעמד האבחון חשוב לבצע ספירת דם ובדיקת שתן, על מנת לאתר ולטפל על פי צורך בסיבוכים נפוצים.

טיפול במחלת הסכרת

הטיפול משלב איזון בין הזנה מתאימה,  פעילות גופנית מאוזנת ומתן אינסולין

– מתן אינסולין – הוטרינר יתאים לכלב את סוג האינסולין והמינון.  אינסולין ניתן פעמיים ביום,  בהזרקה.  אל דאגה!  גם בעלים הנרתעים תחילה מההזרקה מגלים, בהדרכת הוטרינר,  כי מדובר בתהליך פשוט.  השימוש הוא במחט קטנטנה, אשר רוב הכלבים בקושי מרגישים את דקירתה,  וההזרקה היא תת עורית ופשוטה, לאחר הדרכה קצרה והדגמה.  חשוב לתת את האינסולין רק לאחר ארוחה. במידה והכלב מסרב לאכול- ליצור קשר מיידי עם הוטרינר המטפל.  בנוסף חשוב להקפיד למלא אחר הוראות הרוקח לגבי שמירת האינסולין ואחזקתו- הדבר חיוני להצלחת הטיפול.

– הזנה – להזנה חשיבות רבה באיזון מחלת הסכרת. יש להאכיל במזון מסחרי רפואי מיוחד, המומלץ על ידי הוטרינר המטפל. המזונות הרפואיים מבוססים על סיבים ופחמימות מורכבות, המתפרקות באיטיות ומאפשרות עליה מתונה של רמות הסוכר בדם.  מומלץ להזין בשעות קבועות (בהתאם למתן האינסולין)

– פעילות גופנית – פעילות גופנית מתונה מעודדת ספיגת האינסולין,  ומסייעת לאיזון רמות הסוכר בדם.  חשוב לא להפריז בפעילות,  כיוון שהדבר עלול לגרום לירידה חדה ומסכנת חיים ברמות הסוכר.

מעקב וניטור – התפקיד החשוב ביותר של הבעלים

הטיפול בכלב הסובל מסכרת אינו מסובך,  אך הוא דורש עירנות רבה ונכונות מצד הבעלים.  מרגע תחילת הטיפול על הבעלים להיות מחויבים למעקב עירני אחר מצב הכלב, בדגש על מספר נקודות:

  • האם הטיפול עובד?

בשבועות הראשונים לתחילת הטיפול חשוב לוודא שהטיפול אכן מביא לשיפור המיוחל במצב הכלב.  שיפור קל מדי או אי שיפור עשויים להיגרם בשל מינוני אינסולין לא מתאימים (לרוב מתחילים במינון נמוך, ומשנים בהתאם לתגובה) או בשל מחלות נלוות.  לכן השבועות הראשונים, עד ההגעה לאיזון, ילוו בביקורות תכופות אצל הוטרינר, בדיקות גלוקוז, מעקב משקל ובדיקות שתן. אף על פי כן, למעשה הדרך החשובה והאמינה ביותר לדעת אם הטיפול אכן עובד- היא המעקב בבית,  על ידי הבעלים.
אין דרך טובה יותר לקבוע שהטיפול אכן עובד, מאשר לראות שהכלב שותה פחות ומשתין פחות, פחות רעב, ומתחיל לעלות במשקל.  תפקיד הבעלים כאן הוא קריטי,  והם מהויים את ה'כלי האבחוני' החשוב ביותר בתהליך.

  • האם מינון האינסולין גבוה מדי?

לעיתים המינון ההתחלתי המקובל עשוי להיות גבוה מדי עבור הכלב.  במצב זה עלולה להתפתח ירידה חדה ומסכנת חיים ברמות הסוכר בדם (היפוגליצמיה). המחייבת התערבות רפואית מיידית. לכן בימים הראשונים חשובה במיוחד עירנות הבעלים לסימנים העלולים להעיד על היפוגליצמיה.
אלו עשויים להיות חולשה, רעידות, ואף עוויתות (פרכוסים).  לעיתים היפוגליצמיה עשויה להתפתח גם אם מינון האינסולין מתאים-אם האינסולין ניתן למרות שהכלב לא אכל, או אם הכלב ביצע פעילות גופנית עצימה, שהביאה לעליה בדרישת התאים לגלוקוז.  במידה וישנם סימנים להיפוגליצמיה- יש ליצור קשר מיידי עם הוטרינר המטפל,  גם אם הדבר קורה באמצע הלילה!  עד להגעה לטיפול ניתן למרוח מעט תמיסת מי סוכר על החניכיים,  אך בשום אופן לא לדחוף מזון או סוכר לפה בכלב הסובל מעוויתות או אינו מסוגל לאכול בעצמו.

  • חמצת קטוטיתהסיבוך המסוכן ביותר של סכרת בכלבים. בשלבים הראשונים של הבעיה נראה דיכאון וחוסר תיאבון, אשר מהר מאוד עשויים להדרדר למצב גופני מוחלש ביותר,  התייבשות קשה, הקאות ושלשולים. הכלב נמצא בחוסר איזון חמור של מינרלים ונוזלים,  ובהיעדר טיפול אינטנסיבי ומיידי באשפוז- יביא לכשל מערכות,  התמוטטות ומוות.
    מכאן,  כל כלב חולה סכרת המראה סימני חוסר תיאבון חייב להיבדק בהקדם האפשרי על ידי וטרינר.  הסיבוך מתרחש במצב בו הסכרת לא מאוזנת-לעיתים בסכרת שטרם אובחנה ולכן הכלב לא מקבל טיפול.  לעיתים גם כשהכלב מאובחן ומאוזן,  יציאה מהאיזון יכולה להתרחש בשל התפתחות מחלה נלווית,  גם אם פשוטה (לדוגמא – דלקת בדרכי השתן).

 

מוזמנים לפנות אלינו לשאלות נוספות בנושא הטיפול בכלב הסכרתי…  רק בריאות!
מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ"ל 15, גן יבנה

08-8673331