אלרגיה ורגישות יתר בכלבים וחתולים

הגיע האביב. הטמפרטורות עולות, הכול סביב ירוק ופורח והחרקים משגשגים. זהו בדיוק הזמן שבו מתחילים לזהות את סימני האלרגיה, גם בבעלי חיים. אז מהי בעצם אלרגיה, מהם הגורמים הנפוצים וכיצד ניתן לטפל באלרגיה? כל התשובות לשאלות הכי נפוצות, על אחת הסיבות הכי נפוצות לביקור אצל הוטרינר

מהי תגובה אלרגית?

תגובה אלרגית הינה תגובה בה מערכת החיסון של הגוף, אשר תפקידה לזהות מרכיבים מזיקים (חיידקים, נגיפים), 'להלחם' בהם ולסלקם-מזהה גם רכיבים לא מזיקים (אבקנים, רוק פרעושים, מרכיבי מזון) ומתייחסת אליהם כאילו היו מזיקים. דבר זה גורם לתאי מערכת החיסון לשחרר חומרים הגורמים לגירוד עז, אודם, ובמקרים קיצוניים- לירידת לחץ הדם, אפילו עד רמה מסכנת חיים.

מהם גורמי האלרגיה הנפוצים?

  • אלרגיה לפרעושים (הנפוצה ביותר)
  • אלרגיה למזון
  • אטופיק דרמטיטיס- אלרגיה לחומרים כגון אבק, דשא, אבקני פרחים, עשן סיגריות וכדומה, הנשאפים או הבאים במגע עם העור

מהם הסימנים המעידים על אלרגיה?

התסמין העיקרי של האלרגיה הוא כמובן- גרד עז. לעיתים קרובות עד כדי כרסום עצמי בלתי פוסק ופגיעה עצמית. עם זאת, אלרגיה למזון עשויה להתבטא גם בתגובות של מערכת העיכול- שלשוליםו והקאות. האלרגיות עלולות להתבטא בדלקות אוזניים, לעיתים כסימן יחיד, אף ללא הגירודים.

 

כיצד מאבחנים את הגורם לאלרגיה?

. האבחון והטיפול מתחילים בביקור אצל הוטרינר. הוטרינר ישאל- מתי החלה הבעיה? האם הכלב בא במגע עם חיות נוספות? מטייל בשדות פתוחים? מה הוא אוכל? באילו תכשירים הוא מטופל למניעת פרעושים וקרציות? וכן שאלות שנועדו לאפיין את הגירוד, עוצמתו ומיקומו. מטרת השאלות הינה תחילה להבין אם אכן מקור הגירוד הוא אלרגיה או גורם אחר, ואם כן- אלרגיה למה? יתכן כי הוטרינר ירצה לבצע בדיקות נוספות, לשלילת זיהום חיידקי, טפילי או פטרייתי, לפני הקביעה כי מדובר באלרגיה.

כיצד מטפלים באלרגיה?

אלרגיה הינה בעיה כרונית, אשר ככל הנראה תלווה את בעל החיים במהלך חייו. לרוב אין אפשרות אמיתית "לרפא" את בעל החיים מהאלרגיה, וההתמודדות היא בעיקר טיפול בסימפטומים כשהם מופיעים, הגדלת טווח הזמן בין ההתקפים ומניעת הופעת סימפטומים חדשים. הטיפול בבעל החיים האלרגי אף הוא נחלק ל3 חלקים:

  • הרחקת הגורם לאלרגיה- לא תמיד אפשרי, ולא תמיד ניתן לקבוע מהו הגורם. במידה וגורם האלרגיה הינו פרעושים, למשל- הטיפול יתחיל בשימוש בתכשירים מרחיקי פרעושים, בכלב ובסביבתו. במידה והאלרגיה היא למרכיב במזון- יוחלף המזון למזון היפואלרגני רפואי. במידה והגורם הינו מגע של העור עם אבקנים, אבק, או דשא- מניעה תהיה קשה יותר. מומלץ להתרחק ממקומות בהם יש כמות גדולה של גורם האלרגיה ("האלרגן") ולעיתים להשתמש בתכשירים כגון שמפו לרחצה והסרה מכנית של הגורם. לעיתים קרובות בעל חיים יסבול מאלרגיה לכמה גורמים שונים, אשר השילוב ביניהם גורם לגירודים העזים, ועל כן יטופל במקביל בכל האמצעים שהוזכרו.
  • טיפול בתחושת הגירוד- על אף שכבר הסרנו את הגורם הראשוני, נכון לעכשיו הכלב מתגרד וסובל, ולרוב ייקח זמן רב מהרגע שהסרנו את הגורם עד להפסקת הגירוד. בנוסף- עצם הגירוד מוביל לפציעה עצמית לכן יש לטפל בגירוד עצמו. זאת הוטרינר יעשה על ידי התאמה של תרופות נוגדות דלקת ונוגדות אלרגיה, ולעיתים תכשירים כגון משחות או שמפו, המכילים תרופות או חומרים מרגיעים ומאלחשים.
  • טיפול בזיהום המשני- לעיתים קרובות עצם הגירוד בעקבות האלרגיה מביא לפגיעה בשלמות העור, ומכאן הדרך לזיהום חיידקי משני הינה כמעט בלתי נמנעת. ברוב המקרים הוטרינר יצייד אתכם גם בטיפול אנטיביוטי עבור הזיהום
  • שיפור בעמידות העור- העקה הכרונית הנובעת מאלרגיה פוגעת לעיתים קרובות בשלמות מבנה העור, ויש צורך בשיקומו על ידי שימוש בתכשירים שונים, תוספות מזון או מזון מיוחד.

האם ניתן "להחלים" מאלרגיה?

כפי שנאמר, אלרגיה הינה בעיה כרונית. לרוב בעל חיים הסובל מאלרגיה יוגדר כ"אישיות אלרגית" לכל חייו ויסבול מהתפרצויות בהתאם לעונה ולחשיפה לאלרגנים. קיים טיפול בשם 'דהסנסיטיזציה'- טיפול בהזרקות המאפשר ירידה ברמת הרגישות של מערכת החיסון לאלרגנים ספציפיים. מדובר בתהליך יעיל אך דורש טיפולים רבים ועלותו אינה נמוכה, ועל כן לא מיועד לסובלים מאלרגיה עונתית קלה.

 

ד"ר אדוה וינשטין

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

בכל שאלה, מוזמנים ליצור קשר

08-8673331