ליטפתי את הכלב והרגשתי בליטה. מה זה אומר? (נפיחויות, אבצסים וגידולים)

מדובר באחת התלונות הנפוצות של בעלים המגיעים עם חיית המחמד למרפאה- ליטפתם את הכלב/ החתול ופתאום חשתם ב'גוש'. מה עושים עכשיו?

בשפה המקצועית, גושים ובליטות שנמצאים על פני הגוף במקומות  בהם אנו לא מצפים להם, מכונים 'מסות'. כאשר נתקלים במסה חשוב מאוד להבין את הגורמים להופעתה וממה היא מורכבת. לשם כך חשובות לנו התשובות לשאלות הבאות-

-לפני כמה זמן הופיעה המסה?

-האם גדלה/קטנה/נשארה באותו הגודל?

-האם מפריעה לבעל החיים והאם הוא מתעסק איתה?

לאחר קבלת מידע זה נרצה לבדוק את המסה- נמשש, נמדוד, נראה אם ישנם סימני דלקת באזור (חום, כאב, אדמומיות), או סימני פציעה. בשלב הבא נרצה לדגום את המסה ולברר את תוכנה. לשם כך ניתן להשתמש בשתי שיטות-

-אספירציה במחט דקה- בבדיקה זו הוטרינרית דוקרת את המסה באמצעות מחט דקה, כמו זאת המשמשת לחיסון. במהלך הדקירה תוכן מהמסה נכנס למחט/מזרק, ואז ניתן למרוח את אותו התוכן על זכוכית בדיקה. את הזכוכית צובעים בצבעים מיוחדים המיועדים לתאים חיים, ואז ניתן להתבונן בתוכן באמצעות מיקרוסקופ. לשיטה זו יתרון ברור- היא כמעט ואינה מציקה לבעל החיים (הצקה ברמה של קבלת חיסון) והיא ניתנת לביצוע במקום ובמהירות, כך שתוצאותיה מתקבלות כבר תוך 10-15 דקות. חסרונה הוא בכך שהיא דוגמת רק חלק קטן ביותר מהמסה, כך שיתכן שהדגימה לא תהיה מייצגת, ועל כן ישנן מסות שבהן הבדיקה לא מתאימה. עדיין, זוהי הבדיקה העיקרית בה משתמשים כשרוצים לקבל מידע ראשוני על טיב המסה

-ביופסיה- בבדיקה זו 'פרוסת' רקמה מהמסה נחתכת ונשלחת למעבדה חיצונית. במעבדה אותה חתיכה עוברת תהליכי עיבוד המאפשרים להתבונן בה תחת מיקרוסקופ. ביופסיה ניתן לבצע או על ידי הסרת המסה ושליחתה בשלמותה למעבדה (תמיד בהרדמה מלאה), או על ידי חיתוך חלק קטן מהמסה (בהרדמה מלאה או מקומית) ושליחתו. יתרון השיטה הוא בכך שמאפשר התבוננות ברקמה במבנה השלם, כפי שמופיע בבעל החיים. במצבים של גידולים השיטה מאפשרת לוטרינרית לדעת אם הגידול הוסר בשלמותו, ולכך יש משמעות גדולה להמשך הטיפול. החיסרון הוא שמדובר בפרוצדורה ארוכה ומורכבת יותר, בהרדמה, הדורשת החלמה של החתך.

מה הן המסות הנפוצות בבעלי חיים?

אבצס- אבצס הינו בעיה זיהומית, המתרחשת כאשר חודר זיהום חיידקי לחלל סגור, כמו מתחת לעור. למשל- נשיכה. יתכן שהנשיכה תגרום לפצע קטן ביותר, לא גדול בהרבה מדקירת מחט. החור עצמו יסגר במהרה, אבל עצם הנשיכה מחדירה פנימה זיהום, אשר גורם להצטברות נוזלי דלקת מתחת לעור. הצטברות הנוזלים היא זאת שמביאה לנפיחות שרואים כלפי חוץ, ולרוב גם מתבטאת בכאבים, ולעיתים בחום. את קיום האבצס קל יחסית לאבחן בעזרת אספירציה.

ציסטה- ציסטה הינה רקמה דמוית שק ומלאה בנוזל שאינו מזוהם. לרוב הנוזל יהיה שקוף או ענברי. באמצעות אספירציה ניתן לדגום את הנוזל, וכך לזהות שמדובר בציסטה, וכן ניתן לשאוב את הנוזל ולרוקן את הציסטה. עם זאת, לרוב כל עוד לא מסירים את ה'שק' הוא יחזור ויתמלא בנוזל.

המטומה- המשמעות של המילה המטומה הינה 'מסה דמית'. מדובר למעשה בדימום לתוך חלל סגור, כמו תת העור, היוצר נפיחות, שכאשר מנסים בעזרת מזרק לשאוב ממנה-יצא דם. המטומות מופיעות לרוב בעקבות טראומה לרקמה, כגון חתך או מכה, וברוב המקרים הן נספגות מעצמן כחלק מההחלמה מאותו אירוע.

גידולים- זהו כינוי לכל מצב שבו הבליטה (המסה) מורכבת מרקמת תאים ולא מנוזל. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים. גידול שפיר הינו גידול שאינו שולח גרורות, הוא גדל לאט ולרוב אין לו השפעה הרסנית על הרקמות סביבו. גידול ממאיר הינו גידול הגדל מהר מאוד, הוא עלול לשלוח גרורות, או לחילופין- לגדול במהירות ובאופן אגרסיבי, הגורם להרס של מבנים כמו עצם, שריר וסחוס שנמצאים סביבו, ולפגוע בתפקוד של מבנים סמוכים ואיברים שונים.

דוגמא נפוצה לגידול שפיר הינה גידול שומני- (ליפומה) – מדובר לרוב בגידול מוגדר מאוד, אשר לאחר הסרתו אין חזרתיות ובעל החיים ממשיך בחייו כרגיל. במקרה של גידולים, אספירציה לרוב יכולה לתת מידע מקדים על טיב הגידול- מה סוג התאים שמרכיבים את הגידול ועד כמה הוא מסוכן. עם זאת, אבחון סופי מתבצע לרוב על ידי הסרת הגידול ושליחתו לביופסיה במעבדה חיצונית.  ברוב המקרים ההמלצה תהיה להסיר כירורגית את הגידול, גם לצורך אבחנה מדויקת וגם לצרכים טיפוליים. קיימים מקרים בודדים בהם לא יומלץ להסיר את הגידול (מיקום בעייתי, צפי להחלמה איטית או מצב גופני המסכן את בעל החיים בהרדמה).

הבחנתם במסה אצל בעל בעל החיים? אין צורך להבהל. כל עוד בעל החיים מרגיש טוב, ניתן לקבוע תור לבדיקה שגרתית אצל הוטרינר המטפל להמשך בירור.

רק בריאות!

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ״ל 15, גן יבנה

08-8673331

חרום: 050-9933000