הימנעות מפגיעות חום- כיצד לשמור על בריאות חיות המחמד בקיץ?

חחחם!! וכפי שאנחנו סובלים מהחום- גם הכלבים והחתולים שלנו. מהן הסכנות שמזמן החום לבעלי החיים? מי רגיש יותר, כיצד ניתן לטפל וכיצד ניתן למנוע?

מכת חום

נתחיל מהחמור ביותר. לרוב מתרחש בכלבים. ההגדרה למכת חום בכלבים הינה עליה של טמפרטורת הגוף מעל ל41 מעלות, עם הופעה של סימנים עצביים. מכת חום בכלבים הינה מסוכנת, קטלנית ועלולה להתרחש תוך דקות ספורות. היא עלולה להראות תחילה כחולשה ודיכאון, ולהידרדר עד לשלשולים והקאות דמיים, סימנים עצביים קשים כגון עוויתות, פגיעה כוללת במערכת הקרישה ומוות כתוצאה מקריסת מערכות תוך זמן קצר. את הגורמים למכת חום ניתן לחלק ל-2:

-חום סביבה קיצוניכאשר טמפרטורת הסביבה עולה מעל ליכולת הכלב לשחרר חום לסביבה. דוגמא עצובה לכך הינה כאשר משאירים כלב להמתין ברכב. גם ברכב עם חלונות פתוחים, הטמפרטורה עשויה לזנק למעל 40 מעלות תוך 6 דקות בלבד!!!

-מאמץ גופני– בעת פעילות אינטנסיבית של שרירי הגוף, טמפרטורת הגוף עולה. במידה והפעילות עצימה מאוד, במיוחד בכלב שאינו מורגל בכך , הטמפרטורה עולה מעבר ליכולת הגוף לצנן את עצמו, והתוצאה היא מכת חום. גם עווית ממושכת, בשל אפילפסיה או סיבה אחרת, תביא לאפקט דומה- פעילות אינטנסיבית של השרירים, המפיקה חום רב ומעלה את טמפרטורת הגוף.

חשוב לציין כי הרוב המכריע של מכות החום נגרמות מהשילוב של מאמץ גופני עם טמפרטורות סביבה גבוהות- טיול ארוך ביום חם, למשל.

כיצד מונעים מכת חום?

בתור התחלההמנעו מחשיפת כלבכם לטמפרטורות גבוהות.  אל תשאירו את כלבכם ברכב כבוי, ללא מזגן- גם לא עם חלונות פתוחים וגם לא לכמה דקות. מומלץ לא לטייל בחוץ בשעות החמות- בקיץ עדיף לצאת רק בשעות הערב והבוקר המוקדמות, ולמעט בפעילות גופנית כגון ריצה. במידה ויצאתם לטיול ארוך עם הכלב- דאגו להציע לו מים כל כמה זמן, לעצור למנוחה (כלבים רבים יעקבו אחר בעליהם בנאמנות מבלי להראות שהם זקוקים למנוחה, ועל כן חשוב שאנו ניזום את המנוחה ונאפשר אותה) וללכת בצל. במידה וברצונכם להכניס את הכלב לכושר- זהו רעיון מבורך, אך יש להמנע מלהתחיל תוכנית אימונים דווקא בקיץ, ובעיקר להעלות את רמת הפעילות בהדרגה, בהתאם לכושרו הגופני של הכלב.

כלבים בעלי עודף משקל רגישים יותר למכות חום- הקפידו לשמור על משקל תקין של כלבכם.

ישנם גזעים הרגישים יותר למכות חום. בין גזעים אלו נמצאים הרטריברים– לברדור וגולדן. וכן- הגזעים הבראכיצפאליםשם כולל לקבוצת הגזעים בעלי הפנים הפחוסות, כדוגמת פאג, פקינז ושיצו. אם כלבכם נמנים על גזעים אלו- אין להם מה לחפש בחוץ ביום שרבי. המעיטו בטיולים בימים אלו ודאגו להשאר בצל ולהצטייד במים זמינים גם לטיול קצר.

בכל חשש למכת חום יש להעביר את הכלב למקום קריר וממוזג. ניתן להרטיב את כפות הרגלים ואזור הצוואר במים קרים, ולהגיע באופן מיידי וחירומי לוטרינר הקרוב.

כוויות בכפות הרגלים

כאשר אתם יוצאים עם כלבכם, או כאשר חתולכם קופץ על מכסה המנוע של מכונית חונה, זכרו- הם אינם נועלים נעליים! נכון שכפות הרגליים של כלבים מכוסות עור עבה, אך הם בהחלט עשויים לסבול מכוויות. שימו לב לכך בטיול- הניחו יד על המשטח עליו אתם פוסעים עם כלבכם והרגישו את הטמפרטורה- אם זה חם מדי לכם- זה ככל הנראה חם לכלבכם. המנעו מלצעוד על מדרכות וכבישים בשמש ובשעות החמות, וחפשו תמיד את הצל. עודדו את החתולים להשארבבית וספקו להם פינות מוצלות בחצר. במידה ובעל החיים סובל מכוויות בכפות הרגלים, המתבטאות בכאב, צליעה, מראה של ׳הליכה על ביצים׳, פצעים ואודם ברגלים- יש לפנות לטיפול וטרינרי.

עידוד שתייה

הידעתם שרוב חתולי הבית למעשה ׳מיובשים כרונית׳? אבות אבותיהם של חתולי הבית הם מסביבה מדברית, והם רגילים לאלשתות מספיק. כתוצאה מכך שתן החתול מרוכז מאוד, והם נוטים יותר לבעיות של מערכת השתן, החל מאבנים ועד פגיעה כלייתית. מה ניתן לעשות? בעלי החתולים וודאי שמו לב כי לחתוליהם יש העדפות ברורות בנוגע לשתיית מים- חלקם יעדיפו רק מים זורמים מהברז, אחרים יתפשרו על שתיית מים מהקערה- בתנאי שאלו מוחלפים לעיתים קרובות וקרירים, וחלקם ישתו אך ורק מים מהאסלה! אפשרו לחתולכם לשתות את מה שהוא אוהב! אם הוא מעדיף מים זורמים- ישנן מזרקות קטנות לחתולים שניתן לרכוש בחנויות המחמד, בדיוק למטרה זו. אם הוא אוהב מים קרים- פנקו אותו בקוביות קרח בקערה. גם צריכה מבוקרת של מזון בשימורים מגדילה את צריכת המים של החתול. למטרה זו מספיקה כפית או שתיים של מזון שיצורים המיועד לחתולים ביום, באופן שגרתי.

גם כלבים ירוויחו בריאותית מעידוד שתיה בקיץ, בצורה של תוספת קוביות קרח ופיזור קערות מים קרים. חפשו באינטרנט! הרשת מלאה ברעיונות מדליקים של קערות קרח וחטיפים קפואים לעידוד שתיה ולהנאה.

ואם אתם כבר בעניין- דאגו גם לחתולי הרחוב. קערת מים אחת במקום מוצל (כדי שהמים לא ירתחו) שבו נחים החתולים- הינה חסד גדול עימם.

קיץ נעים ובריא, לנו ולחיות המחמד!

 בכל שאלה,

מוזמנים לפנות אלינו,

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

08-8673331

במקרה חירום 0509933036