שיעול בכלבים וחתולים

באמצע הלילה, או במהלך השבת- הכלב מתחיל להשתעל. האם יש להגיע מייד לוטרינר? מהם הגורמים הנפוצים לשיעול? מתי מדובר בבעיה פשוטה, ומתי מדובר במקרה חירום הדורש התייחסות מיידית? במאמר זה ננסה לענות על השאלות הנפוצות.

כיצד מזהים שיעול בכלבים/חתולים?

עבור מי ששומע לראשונה כלב או חתול משתעל, הדבר עשוי להיות קשה לזיהוי, כיוון שלא נשמע בדיוק כמו אדם המשתעל. חתולים לרוב יעמדו על ארבע רגלים ובצוואר מתוח, וישמיעו קולות מחלל הפה. כלבים ישמעו לעיתים כאילו נתקע להם משהו בגרון, הם ישתעלו בשכיבה או בעמידה, בפה פתוח ותוך השמעת צליל השתנקות מהפה. בעל החיים משמיע רעש מוזר ואינכם בטוחים? צלמו! האפשרות לראות סרטוני וידאו כחלק מקבלת ההיסטוריה הרפואית מקל עלינו, ועוזר לדייק את האבחנה :)

הגורמים הנפוצים לשיעול

חשוב לדעת כי ישנם גורמים רבים ושונים לשיעול. שיעול יכול להעיד על מחלה קלה או מחלה חמורה, ועל כן חשוב לזהות את הגורם ולטפל בהתאם. גורמים נפוצים לשיעול הינם:

גורמים זיהומיים

שעלת מכלאות בכלב – מדובר באחד הגורמים הנפוצים ביותר לשיעול בכלב. הגורם הוא קומפלקס  של חיידקים ונגיפים, שיוצרים יחדיו דלקת של דרכי הנשימה העליונות.

המחלה מתבטאת בשיעול, לרוב ללא סימנים נוספים- הכלב יפגין מצב רוח טוב, תיאבון תקין וחום גופו יהיה נורמלי. לעיתים יהיה עייף מעט מהרגיל או מדוכא. לעיתים השיעול יסתיים בהקאה, בשל גירוי רפלקס ההקאה על ידי השיעול עצמו.
במקרים מסוימים, בעיקר בכלבים צעירים מאוד, מבוגרים מאוד או כאלה עם מחלת רקע-עשויה המחלה להחמיר ולגרום לסיבוך של דלקת ריאות. הטיפול האנטיביוטי אינו מקצר את זמן המחלה, והוא ניתן למניעת סיבוכים.
לרוב השיעולים חולפים תוך 10-14 יום. המחלה מדבקת מאוד לכלבים אחרים, ועל כן חשוב להרחיק את הכלב מכלבים אחרים במהלך השבועיים בהם סובל מהמחלה. כיוון שהמחלה נפוצה במכלאות ופנסיונים- מומלץ לחסן את הכלב כנגד שעלת המכלאות לפחות שבועיים לפני כניסתו המתוכננת לפנסיון.

-קומפלקס מחלות דרכי נשימה עליונות בחתולים- מדובר בקומפלקס של מחוללי מחלה- נגיפים וחיידקים, אשר מדביק בעיקר חתולים צעירים, לא מחוסנים או כאלה שמערכת החיסון שלהם פגועה. המחלה מתבטאת בעיקר בדלקת של האף והעיניים, ומתבטאת לרוב בהפרשות מוגלתיות מהאף, הפרשות מהעיניים ולעיתים גם שיעולים. סיבוכים לא נדירים של המחלה הינם דלקת ריאות, וכן כיבי קרנית ופגיעה חמורה בעיניים- לעיתים עד אבדן הראיה.

– דלקת ריאות-  מדובר במחלה של דרכי נשימה תחתונות, וככזאת היא חמורה יותר מהמחלות שתוארו עד כה. דלקת ריאות מתבטאת גם היא בשיעולים, אך לרוב לשיעולים מתלווה חום גבוה, הפרשות מוגלתיות מהאף, ירידה בתיאבון וחולשה. דלקת ריאות הינה מסכנת חיים ודורשת טיפול מהיר ואינטנסיבי.

– פיוטורקס- בתרגום חופשי ניתן לקרוא למצב זה ׳בית חזה מוגלתי׳. זהו מצב חמור, בו החלל שבין הריאות מתמלא בנוזל מוגלתי. הגורם הינו לרוב חדירה חיצונית של זיהום לבית החזה, כגון פצעי נשיכה או גוף זר כגון מלען. חלל בית החזה הינו חלל סגור וסטרילי, וכל חדירה של זיהום עלולה להיות בעלת תוצאות הרסניות. מעבר לכך שמדובר בזיהום חמור, עצם הצטברות נוזל בחלל בית החזה תגרום לקשיים חמורים בנשימה. פיוטורקס יתבטא בשלביו הראשונים בשיעול, הפרשות מהאף, חום ודיכאון, ובשלבים מאוחרים יותר במצוקה נשימתית קשה ומסכנת חיים. זהו מצב מורכב מאוד, הדורש ניקוז תכוף ושטיפות של חלל בית החזה, ולרוב מחייב אשפוז בתנאי טיפול נמרץ.

בעיה לבבית

בעית לב תגרום לשיעול בעיקר בכלבים, אך עשויה לגרום לשיעול גם בחתולים.

-בכלבים- נפוץ במיוחד בכלבים מבוגרים מגזע קטן. בעיה לבבית עשויה להתבטא בהגדלה של הלב.  בשל מיקומו האנטומי של הלב בכלבים, הגדלה של הלב, ובעיקר של העליה השמאלית של הלב- תגרום להפעלה מתמדת של לחץ על קנה הנשימה, מה שיגרום לשיעול יבש מתמשך. שיעול זה מציק, אך אינו מסכם חיים בפני עצמו, אלא רק מעיד על הבעיה ומפריע לכלב ולבעליו.  במידה ובעיית הלב מחמירה, נוצר מצב של הצטברות נוזלים בריאות, המכונה בצקת ריאות לבבית. במקרים חמורים מצב זה הינו מסכן חיים ומחייב טיפול מיידי.

בחתולים -מבנהו האנטומי של הלב שונה, ולכן לרוב הם לא יסבלו משיעול כתוצאה מלחץ של הלב על קנה הנשימה.חתולים עם בעיית לב עשויים לסבול משיעולים, אך לעיתים קרובות מאוד הם עלולים להגיע למצוקה נשימתית חריפה ללא כל סימן מקדים. כאשר חתול יסבול משיעולים במצב של מחלת לב, יהיה זה בשל בצקת ריאות, ואז כבר מדובר בבעיה חירומית ומסכנת.

מחלות אלרגיות ואוטואימוניות

בניגוד לבני אדם, אלרגיות בכלבים וחתולים אינן גורמות לסימנים של דרכי נשימה עליונות כגון שיעולים, הפרשות מהאף ועיטושים. כן ישנן מחלות המושפעות מרגישות יתר, העשויות לגרום לשיעולים.

אסטמה בחתולים- מחלה כרונית המופיעה בחתולים צעירים. לרוב מתבטא בשיעולים כרוניים, ולעיתים עיטושים. לעיתים לא יהיו כלל סימנים מקדימים, והמחלה תתבטא לראשונה במצוקה נשימתית חמורה, הכוללת נשימה מהירה, נשימה בפה פתוח והכחלה של הלשון. אסטמה בחתולים הינה לרוב מחלה כרונית חוזרת, אך לעיתים עשויה להתבטא באפיזודות בודדות וחולפת עם הגיל. הטיפול הינו בשילוב של תרופות סטרואידליות, מרחיבי סימפונות ומתן טיפול אנטיביוטי לזיהום המשני.

דלקת ריאות אאוזינופילית בכלבים- מדובר בדלקת ריאות שאינה על רקע זיהומי, אלא על רקע של תגובה לא תקינה של מערכת החיסון, בדומה לאלרגיה. יתבטא כשיעול ממושך. למחלה מראה אופייני בצילומי רנטגן של בית החזה, והיא מטופלת על ידי סטרואידים.

מסות וגידולים

למרבה הצער, גם גידולים סרטניים מופיעים בריאות. למעשה, חלק גדול מהגידולים באיברים פנימיים עשויים לשלוח גרורות אל הריאות. אלו עשויים לגרום לשיעולים, וכך לעיתים המצאות הגרורות מתגלית לפני מציאת הגידול הראשוני. לעיתים מופיעות מסות, ממאירות או שפירות, כגידול ראשוני בריאות. כאשר מדובר בגידול ראשוני ממוקד- לעיתים ניתן לבצע הסרה כירורגית של הגידול. כאשר מדובר בגרורות- למרבה הצער, לרוב אין פיתרון, למעט טיפול תומך וצמצום הסבל של בעל החיים.

אז מה עושים כשבעל החיים משתעל?

חשוב מאוד תחילה להעריך אם מדובר במצב חירום שיש לראותו מייד, או שניתן לקבוע תור רגיל, ולהגיע בשעות הנוחות לבעלים ולמרפאה. ככלל- בחתולים שיעולים עשויים יותר להעיד על בעיה חירומית, אשר דורשת טיפול דחוף, מאשר בכלבים. כל שיעול בחתול מחייב התייעצות עם הוטרינר המטפל. אם השיעול מלווה בקוצר נשימה, נשימות בפה פתוח או נשימה מהירה- יש להגיע במיידי לטיפול רפואי. בכלבים- במידה ובין התקפי השיעול הכלב נראה שמח, עירני ובעל תיאבון תקין- יתכן שהבעיה אינה חירומית. במידה וישנה ירידה בסבילות לפעילות גופנית (ירידה בכושר), קצב נשימה מהיר, שינוי בצבע הלשון (לכחלחל או סגלגל), ובמידה והכלב נראה מדוכא, בעל תיאבון ירוד או סובל מהפרשות מהאף- יש להגיע לבדיקה בהקדם האפשרי. בכל מצב בו אינכם בטוחים- מומלץ להתייעץ עם וטרינר, כיוון שבעיה נשימתית עשויה להדרדר במהירות ולסכן חיים.

בביקור אצל הוטרינר בעל החיים ייבדק לסימנים של מצוקה נשימתית. הוטרינר יאזין לקולות הלב והריאות, ויבצע מדידת חום. ברוב המקרים ידרשו צילומי בית חזה, אם כי לעיתים מספיקה בדיקה גופנית, בשילוב עם נתונים כמו גיל וגזע החיה, כדי להגיע לאבחנה. במידה ובעל החיים יגיע במצוקה נשימתית, יידרש הוטרינר לטיפול חירומי מציל חיים לפני הגעה לאבחון מלא.

מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה! המון בריאות

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה
08-8673331
במקרה חירום 050-9933000