כבד שומני הינו,  לצערנו,  מחלה לא נדירה בחתולים.  כל הגורמים,  הטיפול ודרכי האבחון

מהו הכבד ומה תפקידו?

לכבד תפקיד עיקרי בחילוף החומרים וסילוק פסולת בגוף.  כל החומרים הנצרכים,  אם במזון,  משקה,  תרופות ועוד,  נספגים ממערכת העיכול לזרם הדם,  ודרך זרם הדם מגיעים ישירות אל הכבד. שם עוברים החומרים תהליך מיון והתאמה-חלקם יעברו פעולות שיהפכו אותם לחומרי בניה של הגוף,  חלקם יופרשו כפסולת (דרך נוזל המרה)  וחלקם יעברו שינויים קטנים שיהפכו אותם לחומרים המתפנים דרך הכליה.  מכאן,  כי לכבד תפקיד חיוני בפינוי הרעלים המצטברים בגוף.  פגיעה בתפקוד הכבד עשויה לגרום להצטברות אותם רעלים,  הגורמים לתחושה רעה ולמחלה קשה.  ישנם גורמים רבים לפגיעה בכבד,  אך במאמר זה נתמקד בנושא השתמנות הכבד,  שהיא בעיה כמעט ייחודית לחתולים.

כיצד נוצר כבד שומני?

השתמנות של הכבד מתחילה בירידה באספקת האנרגיה בגוף, לרוב בשל ירידה באכילה.  כאשר ישנה ירידה באספקת האנרגיה,  הגוף מפצה על כך בפירוק שומנים,  במטרה להמיר אותם לאנרגיה זמינה.  בחתולים זהו מנגנון פחות יעיל,  והתוצאה היא שאותם שומנים מצטברים ברקמת הכבד ופוגעים בה.

אלו חתולים נמצאים בסיכון לפיתוח כבד שומני?

בגדול- כל חתול שירד באופן משמעותי בכמות האכילה.  סיבות לירידה באכילה עשויות להיות סיבות גופניות כגון מחלה כלשהיא (גם מחלת חום פשוטה יכולה לגרום להרגשה רעה וירידה בתיאבון). מאחר והחתולים שלנו הם חיות רגישות מאוד,  גם שינויים בסביבתם עשויים לגרום לירידה באכילה.  למשל- מעבר דירה,  היעדרות בן משפחה שהחתול רגיל אליו,  הכנסת חיה חדשה לבית.  כמו כן,  חתולים אניני טעם,  או כאלה שאינם מורגלים בשינוי המזון- עשויים לרדת משמעותית באכילה ואף להפסיק לגמרי לאכול במידה והמזון מוחלף בבת אחת.  מי שנמצאים ברמת סיכון מוגברת להשתמנות של הכבד הינם חתולים הנמצאים בעודף משקל.  אלו יפתחו את הבעיה במהירות ובקלות,  לעיתים אחרי ימים בודדים של ירידה באכילה.

כיצד מזהים אם החתול סובל מכבד שומני?

חתול הסובל מכבד שומני לרוב ייראה מסכן וחולה מאוד.  פגיעה כבדית מלווה לרוב בשלשולים,  הקאות,  תחושת בחילה עזה וכאב בטני.  ברוב המקרים החתול יהיה מדוכא מאוד,  ירד בפעילות וייסרב לגעת באוכל.  עם התקדמות המחלה ניתן לזהות צהבהבות של לובן העין,  וגוון צהבהב של העור- בולט בעיקר באפרכסות האוזניים.  מובן שעדיף לזהות את הבעיה בשלביה המוקדמים,  כאשר החתול רק מתחיל להראות סימנים של ירידה בתיאבון וחיוניות.  אבחון סופי של המחלה מתבצע לרוב בעזרת בדיקות דם.  ישנו מופע אופייני מאוד של בדיקות דם המופיע בחתול הסובל מכבד שומני.  עם זאת,  תמיד ישנם יוצאי דופן,  ולעיתים יש צורך באולטראסאונד בטן כדי להבדיל סופית בין השתמנות של הכבד לבעיה אחרת של הכבד.  בנוסף,  לעיתים גם לאחר אבחנה של כבד שומני באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות דם, יש צורך בהמשך אבחון (צילומי רנטגן,  אולטראסאונד ובדיקות נוספות)  כדי לזהות את הבעיה הראשונית,  אשר גרמה לחתול להפסיק לאכול מלכתחילה.

טיפול בכבד שומני

מדובר בטיפול אינטנסיבי,  אשר נעשה לרוב בתנאי אשפוז מלא. הדבר החשוב ביותר בטיפול- עידוד אכילה,  בעדיפות למזון עשיר בחלבון.  ככל שהחתול יחזור  לאכול מהר יותר- כך ייפסק פירוק השומנים בגוף ושינועם לכבד,  והכבד יוכל להתחיל ולהשתקם.  עידוד האכילה נעשה על ידי אמצעים כמו תרופות מונעות בחילה ותרופות מעוררות תיאבון.  במקרים בהם אלו לא עוזרים,  לעיתים יש צורך בהזנה ממזרק או הזנה דרך צינור המוכנס לוושט- לרוב טיפול קצר טווח,  עד שהחתול מתאושש מספיק כדי לאכול בתיאבון בעצמו.  בנוסף נדרש טיפול תומך אינטנסיבי הכולל עירוי נוזלים תוך ורידי,  תרופות משככות כאב, נוגדי חומצה ואנטיביוטיקה.  מובן שאם קיימת מחלת רקע שגרמה לחתול להפסיק לאכול –  יש לטפל במקביל במחלה זו.

כיצד ניתן למנוע כבד שומני בחתול?

  • שמירה על משקל תקין– בכל ביקור אצל הווטרינר לצורך טיפולים מונעים,  חשוב שהווטרינר יעריך את מצבו הגופני של החתול,  בדגש על השמנת יתר.  מצב גופני מוערך על סקאלה של 1-9, כאשר 1-רזון קיצוני וחולני,  ו9-השמנה קיצונית וחולנית.  מצב גופני תקין נע בין 4-5. כמו כן חשוב לבצע שקילות ותיעוד משקל החתול בביקורים אצל הווטרינר,  כדי לזהות מוקדם מגמה של עליה במשקל ולפעול בהתאם.  במידה והחתול מעלה במשקל- יש לגבש יחד עם הווטרינר תוכנית לשמירה/הפחתה במשקל.  שמירה על משקל תקין הינה ציר מרכזי במניעה של כבד שומני,  ובשמירה באופן כללי על בריאות ואריכות חיי החתול!!!
  • עירנות לגביי ירידה באכילה- חשוב שתהיה לבעלים דרך להעריך מדי יום האם החתול אוכל. זה עשוי להיות קשה במצב של אכילה חופשית (כלומר,  יש אוכל כל הזמן והחתול ניגש לצלחת מתי שבא לו).  אפשר להחליט שרק אדם אחד בבית אחראי על מתן אוכל לחתול, וכן להגיש אוכל בכלי קטן,  שניתן יהיה לדית כמה החתול אוכל ממנו.
  • הגעה בזמן לקבלת טיפול וטרינרי– כאשר החתול חולה,  ותאבונו ירוד- מומלץ להגיע בשלב מוקדם לווטרינר,  על מנת לקבל טיפול.  טיפול מהיר יפתור את הבעיה מוקדם יותר,  ויגרום לחתול לאכול מהר יותר (חשוב במיוחד כשהחתול נמצא בעודף משקל)

 

שמחים לענות על כל שאלה! רק בריאות☺️

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ"ל 15 גן יבנה

08-8673331

במקרה חרום: 050-9933000