ידעתם כי חתולים סובלים לעיתים קרובות ממחלות של דרכי השתן התחתונות? שמעתם על חסימת דרכי שתן- סינדרום נפוץ ומסוכן בחתולים צעירים? מחלות דרכי שתן תחתונות הן סינדרום שכל בעל חתול חייב לדעת על קיומו.

אלו בעיות המחייבות התייחסות רפואית, לעיתים אפילו כמקרה חירום. הן מציקות, כואבות ולעיתים אף מסכנות חיים.  לפניכם סיכום קצר וכל התשובות לשאלות בנושא הכאוב.

 

איך ניתן לזהות בעיה בדרכי השתן בחתול?

 

אלו הסימנים המעידים כי יתכן וחתולכם סובל מבעיה בדרכי השתן:

-שתן דמי

-כניסות מרובות לארגז החול במהלך היום

-השתנה מחוץ לארגז, במקומות שונים בבית ומסביב לארגז (עשוי להיות התנהגותי, אך יש לשלול קודם גורם רפואי)

-יללות בעת ביקור בארגז

-שתן בעל ריח חריף מהרגיל

– סימני מחלה כלליים-חולשה, ירידה בתיאבון והקאות

 

מאילו מחלות בדרכי השתן סובלים חתולים?

 

הנה כמה מהבעיות הנפוצות יותר:

 

  • דלקת סטרילית של השלפוחית- מופע סוער ודרמטי, המתרחש לרוב בחתולים צעירים (3-5 שנים). מדובר בדלקת של השלפוחית המופיעה ללא גורם מזהם, כלומר-לא נגרמת על ידי חיידקים. החתול יסבול משתן דמי ומכאבים עזים. המופע מאופיין בחזרתיות גבוהה (כלומר-אם הופיע בעבר בחתול יתכן שיסבול מכך שוב בהמשך). בחתולים זכרים עשוי לגרום לחסימת דרכי שתן תחתונות (ידובר בהמשך). נמצא כי המופע קשור מאוד למתח נפשי, ומופיע יותר בחתולים לחוצים. הטיפול במופע משלב שיכוך כאבים ומזון רפואי מיוחד. בהמשך יש צורך בהפחתת סטרס ועידוד שתיה, על מנת למנוע הישנות.
  • דלקת זיהומית של דרכי השתן- כאשר חיידקים מתרבים בדרכי השתן התחתונות, וגורמים לדלקת. לרוב מופיע בחתולים מבוגרים, ומשני לבעיות נוספות כגון מחלת כליה או סכרת.
  • קריסטלים ואבנים בדרכי השתן- לחלק מהחתולים נטיה מולדת להיווצרות קריסטלים (גבישים) במערכת השתן. מדובר בחלקיקים מיקרוסקופיים, אשר הופכים את מערכת השתן לרגישה יותר לדלקות וזיהומים. בתנאים מסוימים מתגבשים הקריסטלים והופכים לאבנים בדרכי השתן, מופע כואב ומסכן, הגורם לסימנים של דלקת כרונית. לרוב הטיפול כולל מזון מיוחד, המעודד פירוק הקריסטלים ומונע הצטברות חדשים, וכן טיפול בדלקת המשנית שנוצרה. במידה ומדובר באבנים, לפעמים יש להוציאן בניתוח.
  • חסימת דרכי שתן תחתונות- מצב מסכן חיים! נפוצה בחתולים זכרים, כיוון שהשופכה שלהם צרה באופן משמעותי יותר מנקבות. במצב זה דרכי השתן נחסמות על ידי אבן קטנה, צבר של קריסטלים או תוצרי דלקת. החתול אינו מסוגל לתת שתן, וזה מצטבר וממלא את השלפוחית. מעבר לאי הנוחות ולכאב המובנים מאי יכולת ריקון השלפוחית, ישנה סכנה הנובעת מהצטברות חומרי פסולת בגוף. אותם חומרי גורמים להרגשה רעה, המתבטאת בחולשה, בחילות והקאות. במידה ולא מטופל יש האטה בדופק, ופגיעה בתפקוד שריר הלב עד למוות. לפיכך במידה ונראה כי החתול מתקשה במתן שתן- חשוב להביאו לבדיקה רפואית ללא דיחוי. לרוב הטיפול בחסימה בדרכי השתן הוא אינטנסיבי, וכולל אשפוז של כמה ימים עם קטטר שתן ומתן נוזלים לוריד, ותרופות לשיכוך כאבים, לטיפול בדלקת ולהרחבה של דרכי השתן.

 

לסיכום- מחלות דרכי השתן נפוצות בחתולים, ולעיתים קרובות יש להן אופי כרוני, או חזרתיות גבוהה, המחייבים טיפול ומניעה לכל החיים. חשוב לזהות את הסימנים, ולטפל בהקדם. כן יש להיות עירניים במיוחד לסימנים  כמו חולשה, ירידה בתיאבון או הקאות המתלווים לסימני דרכי השתן, כיוון שאלה עשויים להעיד על בעיה דחופה ומסכנת חיים

 

בכל שאלה,ניתן לפנות אלינו,
מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ"ל 15, גן יבנה

08-8673331

במקרה חירום : 050-9933000