חשבתם שמחלות לב הן נחלתם הבלעדית של בני האדם? מחלות לב קיימות בכלבים וחתולים, והן אינן נדירות. חשוב לדעת כי כלב/חתול יכול לחיות שנים רבות באיכות חיים מצוינת עם מחלת לב. אבחון וטיפול מוקדם עשוי להציל חיים ולשפר את איכות החיים. מאמר זה יתמקד בכלבים- מחלות הלב הנפוצות בכלבים, דרכי אבחון וטיפול

 

מתי חושדים בבעיה לבבית בכלב?

 

1- בדיקה שגרתית אצל הוטרינר- בכל פעם שכלבכם עובר את החיסונים השנתיים הוא אמור להבדק על ידי הוטרינר. בבדיקה זו הוטרינר יבדוק את צבע הריריות (חניכיים בהירות- מעיד על חיוורון, אשר עשוי לנבוע מלחץ דם נמוך), וכן יאזין למשך כמה שניות ללב. במרבית בעיות הלב הסכתה פשוטה ושגרתית ללב תגלה איוושה ('רשרוש') לבבית, המעידה על בעיה במבנה הלב. רבות מבעיות הלב מתגלות בבדיקה שגרתית.

2- סימנים קליניים שניתן להבחין בהם בבית– בהתאם לסוג הבעיה ומקורה ניתן יהיה לראות אחד או יותר מהסימנים:

א. ירידה בסבילות למאמץ- כלב שלרוב היה מטייל ורץ בחופשיות מתחיל להראות סימנים של התעייפות מוקדמת- בטיול, בהליכה בתוך הבית, ריצה או עליה במדרגות. יתכן שיתנשף באופן מוגזם בעקבות מאמץ, או שיקח לו זמן להתאושש מפעילות שגרתית. הסימנים עשויים להגיע בבת אחת, או בהדרגה, ולעיתים ניתן לטעות ולחשוב כי הכלב פשוט 'מזדקן' ולכן הירידה בכושר

ב. שיעול- שיעול במצבי פגיעה לבבית עשוי לנבוע מהגדלה של הלב, עד כי גורם ללחץ על קנה הנשימה, וגירוי לשיעול. כמו כן שיעול עשוי להגרם גם מבצקת ריאות, משנית לבעיה לבבית.

ג. שינויים קיצוניים במשקל- במצבים של בעיית לב כרונית מוכרת תופעה של 'כחקסיה קרדיאלית'- ירידה הדרגתית אך חמורה במשקל. במקרים אחרים ישנה צבירה בלתי נורמלית של נוזלים בחללי הגוף, ועם הצטברות הנוזלים נראה עליה במשקל. מכאן גם החשיבות של שקילת הכלב בכל ביקור אצל הוטרינר, בייחוד בכלבים מבוגרים, ומעקב אחר עקומת המשקל.

ד. קשיים בנשימה/מצוקה נשימתית- מחלת לב עשויה להתבטא באופן פתאומי ואקוטי בקושי נשימתי מסכן חיים, לרוב בשל בצקת ריאות. במצב זה ניתן להבחין בנשימות כבדות, שינוי צבע הלשון לסגלגל או כחלחל ולעיתים עמידה אופיינית- הכלב לא ירצה לשבת או לשכב, אלא יעמוד בפה פתוח, צוואר מתוח  וברגלים קדמיות מרוחקות זו מזו, כמנסה לשאוף כמה שיותר אוויר. מצוקה נשימתית הינה מקרה חירום, ובמידה והכלב סובל ממנה-יש להגיע בדחיפות לקבלת טיפול וטרינרי.

 

מחלות לב נפוצות בכלבים

 

MR– אי ספיקה של המסתם המיטרלי- מחלה נפוצה בכלבים קטנים, ותפוצתה עולה עם הגיל. זהו מצב שמקורו תורשתי, ובו ישנה בעיה במבנה המסתם המפריד בין החדר השמאלי לעליה השמאלית של הלב. חומרת המחלה נעה מהיעדר מוחלט של סימנים, למעט איוושה, דרך שיעול כרוני ועד למצבים קשים של בצקת ריאות. הטיפול הוא בהתאם לסימנים- במצבים קלים לרוב מעקב בלבד, בהמשך ניתן טיפול תרופתי לצורך מניעה או הפחתת התסמינים.

 

– הרחבה של הלב-Dilated Cardio Myopathy – מחלה תורשתית, בה יכולתו של שריר הלב להתכווץ מופחתת. כפיצוי על הפגיעה בהתכווצות ישנה הרחבה של הלב. בהמשך יכול להגרם כשל בתפקוד הלב. מופיע בעיקר בכלבים גדולים, כגון בוקסר ודוברמן

מצבים מולדים- קיימים מצבים מולדים שונים, אשר נובעים לרוב מהתפתחות לא תקינה של הלב בשלב העוברי- פגיעה במחיצה בין חדרי הלב (ventricular septal defect) פגיעה במחיצה בין העליות ( atrial septal defect) חיבור בין עורק הריאה ואבי העורקים   ועוד.

 

אבחון וטיפול במחלת לב

 

כאשר עלה החשד כי הכלב סובל מבעית לב, מומלץ לבצע צילום רנטגן של בית החזה. בצילום ניתן לראות שינויים בצורת הלב, כגון הגדלה של הלב, הגדלה של חלק מהמדורים (כגון עליה שמאל או חדר ימין), וכן שינויים במצב הריאות, כגון בצקת ריאות, הנגרמת לעיתים קרובות ממצב לבבי. בהמשך ניתן לאמת את הסימנים ולהעריך את חומרת הפגיעה באמצעות אקו לב, הנערך על ידי קרדיולוג וטרינרי מומחה.

הטיפול במחלת לב משתנה בהתאם לסוג המחלה וחומרת הסימנים. חלק מהמצבים המולדים, כאשר מתגלים בזמן, ניתנים לתיקון בניתוח.

מצבים כגון אי ספיקה של המסתם המיטרלי וdilated cardiomyopathy הינם מצבים כרוניים המחייבים התייחסות ומעקב לכל החיים  בהתאם לחומרת הסימנים. במקרים קלים לרוב מדובר בהימנעות ממאמץ, וכן המנעות בהעמסת מלחים ונוזלים, וזהירות יתר בהרדמה לצורך פרוצדורה. במקרים בהם הסימנים חמורים יותר יש צורך בטיפול תרופתי לכל החיים.

 

בכל שאלה, מוזמנים לפנות אלנו,

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

08-8673331