מחלות עיניים בכלבים וחתולים

מתי לאחרונה הסתכלתם לחיית המחמד בעיניים?  בדיקת העיניים של הכלב או החתול יכולה לספק מידע חיוני על בריאותם הכללית.  ברור לכולם שעיניים הן איבר חיוני ביותר לכלבים וחתולים, אולם לא הרבה בעלים מודעים לכך שטיפול מאוחר או לא נכון יכול להוביל לאבדן הראיה, ואף אבדן העין כולה. לכן נדרשת עירנות רבה בכל הקשור לבעיות עיניים, ויש להתייעץ עם הוטרינר בכל חשד לבעיה או החמרה. לפניכם מדריך קצר בעזרתו תוכלו לזהות את מרכיבי העין, לזהות בעיות שונות ולהחליט מתי יש להגיע לוטרינר.

חלקי העין

בכדי לזהות בעיה-חשוב תחילה להכיר את המבנים התקינים בעין:

– לחמית – הרקמה הורודה המכסה את הצד הפנימי של העפעפיים.  ניתן לראותה רק כאשר מושכים בעדינות את העפעף כלפי מעלה/מטה.  או- כאשר ישנה דלקת לחמית,  אז הלחמית גדושה ונפוחה וחורגת מגבולות העפעף.

– קשתית החלק הצבעוני הנותן לעין את צבעה (חום, כחול וכו')

– קרנית – המחיצה השקופה(מעין 'זגוגית')  המכסה את העין ומפרידה בין תוכן העין לעולם החיצון

– עפעף שלישי – פיסת רקמה המדמה עפעף נוסף שיוצא מהחלק הפנימי של העין.  בעת הצורך או במצבי מחלה מסוימים,  העפעף השלישי בולט  ומכסה את העין.  למעשה מדובר בהמשך של הלחמית,  והוא מכיל מספר מבנים חשובים.

– עדשה – דיסקית שקופה הנמצאת בחלק האחורי של העין.  נראית ברירות רק כאשר יש פגיעה בשקיפותה, כגון במצבי קטרקט

בעיות נפוצות בעין

-דלקת לחמית- אחת הבעיות הנפוצות ביותר שרואים אצל כלבים וחתולים.  מתבטא בנפיחות ואדמומיות של הלחמית,  ולעיתים קרובות הפרשות מוגלתיות,  גירוד של העין ומצמוץ.  לרוב מדובר בבעיה פשוטה הנפתרת בקלות בטיפול אנטיביוטי.  עם זאת,  חשוב לדעת לזהות את הגורם להתפתחות הדלקת,  שהוא לרוב שונה אצל כלבים וחתולים

-כיב קרנית- מדובר בכל דבר הפוגע בשלמות הקרנית-משריטה או שפשוף ועד פצע עמוק היוצר חור בקרנית. בחתולים לא מחוסנים קיימים נגיפים העשויים לפגוע בקרנית וליצור כיב.  בשל חשיבותה הרבה של הקרנית בתור החוצץ המפריד בין תוכן העין לעולם החיצון,  ברפואה וטרינרית כיב קרנית מטופל בזהירות רבה,  ולרוב דורש טיפול קפדני ולעיתים מורכב,  ותשומת לב מרובה של הבעלים לכל שינוי.  כיב שאינו מטופל כראוי עלול להחמיר למצב של חור ושפיכה של תוכן העין,  ומשם הדרך לעיוורון ואבדן העין קצרה.  אך אל דאגה!  מרבית הכיבים מחלימים תחת הטיפול הנכון.  אם הכיב עמוק במיוחד בהגעה לוטרינר,  לפעמים ימליץ הוטרינר על ניתוח שמטרתו למנוע החמרה ולהציל את העין.  בכל מקרה במידה ובעל החיים שברשותכם סובל מכיב בעין, יש לבצע בקפדנות את הנחיות הוטרינר, שלעיתים קרובות יכללו מתן תרופות מרובות בתדירות גבוהה,  וכן שימוש בקולר אליזבת למניעת גירוד העין.

-בעיות מולדות- לרוב מדובר בבעיות מבניות- סטיה כלשהיא מהמבנה התקין של העין.  הנה בעיות נפוצות,  בהן נתקלים לעיתים קרובות בבדיקה שגרתית אצל הוטרינר):

מפתח רחב מדי של העין- נפוץ בגזעים פחוסי פנים (פקינז,  פאג,  שיצו וכו').  פתח העפעפיים רחב מדי והעין בולטת החוצה וחשופה יותר לפגיעה, הן של איתני הטבע (קרינת שמש, אבק ויובש) והן פציעה כתוצאה מנשיכות, שריטות והתקלות בחפצים חדים.

עפעף מסובב כלפי פנים מדובר בבעיה בשם אנטרופיון.  העפעף מסובב כלפי פנים,  כך שהריסים שעליו שורטים את העין.

עין 'יהלום' – אופייני לגזעים ענקיים–  העפעף התחתון רחב מדי ויוצר חשיפה רבה מדי של מבני העין

בעיות ריסים- גדילת ריסים בזוית לא תקינה (שורט את העין)  או ריסים שצומחים ממיקום לא תקין (מהלחמית או בלוטות החלב של העין)  יגרמו גם הם לשריטה של העין

בעיות אלו עלולות להתבטא בדלקות כרוניות של העין ואף כיבי קרנית.  במצבים אלו ניתן לפתור את מרבית הבעיות בהליך כירורגי פשוט

-בעיות בעפעפיים- מלבד הפגמים המולדים שהוזכרו,  קיימות גם בעיות נרכשות בעפעפיים.  חתך בעפעף אינו בעיה נדירה. לרוב חתך בשולי העפעף מחייב תפרים. זאת, כדי למנוע החלמה לא נכונה, שתפגע במבנה העפעף וביכולתו לכסות את העין. כמו כן חשובה בדיקה, על מנת לוודא שמבנים נוספים של העין לא נפגעו. בנוסף גידולים שונים עשויים להתפתח על העפעף. רובם שפירים,  ואף על פי כן חשוב לוודא כי הם אינם שורטים את העין. וכן כי אינם גדלים מהר- שני מקרים בהם חשוב להסירם בזמן,לפני שהפגיעה תהיה בלתי הפיכה.

-גוף זר- חלקיקי אבק,  מלענים,  קוצים ועוד עלולים לחדור ו'להתחבא' מאחורי העפעפים,  בצמוד אליהם או מתחת לעפעף השלישי.  אלו יגרמו לדלקות,  זיהומים ואף כיבים,  שלא יחלימו עד לסילוק הגוף הזר.

-עין יבשה- מצב בו ייצור הדמעות בעין מופחת.  הדמעות אחראיות על לחלוח והזנה של הקרנית.  בהעדר או מיעוט דמעות יופיעו דלקות חוזרות של העין, כיבים, כאב וחוסר נוחות. הבעיה דורשת טיפול בטיפות עיניים מיוחדות לכל החיים.

-גלאוקומה- עליה בלחץ התוך עיני. מדובר בבעיה כואבת ביותר, המחייבת טיפול. עשויה להגרם הן כתוצאה מנטיה תורשתית והן כתוצאה מדלקת קשה בעין.

סימנים המעידים על בעיות בעין

באם אחד או יותר מסימנים אלו מופעים,  יש להתייעץ בדחיפות עם הוטרינר המטפל:

-שינוי צבע העין

-מצמוצים מרובים/עצימת העין (מעיד על כאב חריף)

-דימוע

-הפרשות מרובות

-שינוי בגודל העין (קטנה או גדלה)

-אדמויות בעין או סביבה

-בכל מצב של נשיכה,  שריטה או מכה,  אשר יתכן שהעין מעורבת בו

זכרו-רוב הבעיות בעין מוגדרות כמקרה חירום רפואי

בברכת רפואה שלמה,
בכל שאלה, אתם מוזמנים להיוועץ עימנו

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה
אצ"ל 15, גן יבנה

08-8673331