זוהי אחת הסיטואציות הרפואיות המלחיצות עבור בעלי חיית המחמד-דמיינו שהכלב,  שעד לפני רגע נראה תקין לחלוטין,  מאבד הכרה,  קורס לרצפה,  מתעוות ומפרכס.  מה קורה לו?  מה עושים?  המדריך המלא

מהי עווית?

עווית הינה תופעה עצבית של חוסר איזון חשמלי במערכת העצבים, אשר גורם לתגובה דרמטית של כיווצי שרירים לא נשלטים ואבדן הכרה.  לרוב זהו מצב שנמשך מספר שניות עד דקות בודדות.  עווית 'קלאסית'  מכונה עווית טונית קלונית,  ומתבטאת באבדן הכרה,  קריסה וכיווצים והרפיה לסרוגין של השרירים.  לעיתים קרובות יהיה מתן צואה או שתן לא רצוני במהלך העווית. עווית עשויה להיות גם חלקית- אז לא יראה אבדן הכרה מלא, אלא אבדן שליטה בקבוצה מסוימת של שרירים,  כגון התכווצויות לא רצוניות ברגל אחת.  עווית חלקית יכולה להראות גם כהתנהגות 'מוזרה',  כמו רדיפה אחרי זבובים דמיוניים או תנועות המדמות לעיסה ('לעיסת מסטיק')

מהם הגורמים האפשריים לעווית? 

מקור העווית הוא מהמוח.  כל פגיעה במערכת העצבים יכולה לגרום לעווית,  אך בגדול ניתן לסווג את הפגיעה לשתי קבוצות עיקריות- גורמים שמקורם מתוך מערכת העצבים,  וגורמים שמקורם מחוץ למערכת העצבים.

גורמים שמקורם מחוץ למערכת העצבים

הכוונה למחלות שאינן מחלות של המוח,  אך גורמות לשינויים בהרכב הדם,  ושינויים אלו משפיעים על המוח.

היפוגליצמיה –ירידה ברמות הסוכר בדם.  המוח רגיש מאוד לירידה ברמות הסוכר ולכן במצב בו רמות הסוכר נמוכות במיוחד (היפוגליצמיה)  יש סכנה להתפתחות עוויתות. גורמים להתפתחות היפוגליצמיה עשויים להיות זיהום חמור,  מנת יתר של אינסולין או גידולים המפרישים אינסולין.

 כשל בתפקוד הכבד-  במצב זה יצטברו בגוף חומרים,  אשר באופן תקין הכבד דואג לפנותם.  המוח רגיש לחומרים אלו,  והצטברותם בדם והגעתם למוח עשויות לגרום לעוויתות.

 הרעלה- רעלים שונים,  המשמשים לקטילת מזיקים,  עלולים לגרום לסימנים עצביים ועוויתות אם בטעות הכלב או החתול בא איתם במגע.  גם שימוש על חתולים באמפולות מסוימות נגד פרעושים המיועדות לכלבים עשוי לגרום להרעלה חמורה וסימנים עצביים קשים.

גורמים שמקורם מתוך מערכת העצבים

גורמים הנובעים מפגיעה ישירה במוח, כגון-

-זיהומים- ישנם מספר זיהומים שפוגעים ישירות במערכת העצבים,  ובמוח,  החלק המרכזי במערכת העצבים המרכזית.  לדוגמא-וירוס הכלבת בחתולים וכלבים,  וירוס הכלבלבת בכלבים,  וירוס הfip בחתולים,  וכן זיהומים טפיליים כגון טוקסופלזמה ונאוספורה.  בנוסף תתכן דלקת קרומי המוח ממקור חיידקי.

-פגיעות ראש- נפילה מגובה,  תאונת דרכים או כל מצב בו המוח סופג פגיעה ישירה,  עלולים לגרום לבצקת מוחית,  דימום של כלי דם במוח ועליה בלחץ התוך גולגולתי.  אלה עלולים להתבטא בעוויתות.

אירועים ואסקולארים– הכוונה לחריגות המתרחשות בכלי הדם.  דימום מכלי דם במוח-למשל כתוצאה מבעיות בקרישה,  או להפך-קרישיות יתר, הגורמת ליצירת קריש דם הפוגע באספקת הדם לחלק במוח.

– גידולים- במוח עשויים להתפתח גידולים ממאירים או שפירים,  ואלו יגרמו ליצירת לחץ על חלקי המוח התקינים,  ועשויים לגרום לעוויתות.

-מומים מולדים במבנה המוח- עשויים לגרום למבנה לא תקין של המוח וחדריו,  המתבטא גם בעוויתות.  המומים עשויים להתפתח על רקע תורשתי גנטי,  או על רקע של חשיפה של האם לחומרים מסוכנים וזיהומים במהלך ההריון.

-אפילפסיה ראשונית-כמו באנשים,  מדובר במצב בו הפרעה כלשהיא בפעילות החשמלית של המוח גורמת להיווצרות מדי פעם של עוויתות.  זאת מבלי שתהיה מחלת רקע הגורמת לעוויתות,  לא בתוך המוח ולא מחוצה לו.

מה עושים כשבעל החיים מתעוות?

לרוב העווית נמשכת זמן קצר-כמה שניות עד דקות בודדות,  וחולפת מעצמה.  מיד בתום העווית יש ליצור קשר עם הווטרינר המטפל ולהביא את בעל החיים לבדיקה מיידית.  לעיתים רחוקות יותר העווית ארוכה ונמשכת דקות רבות.  במצב זה אין להמתין לסיום העווית,  ויש לפנות את בעל החיים לטיפול רפואי מיידי לצורך הפסקת העווית.  עווית ארוכה עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך למוח, וכן למכת חום- הפרכוסים עשויים להביא לעליה ניכרת בטמפרטורת הגוף,  גם בימים קרים.

בהגעה אל הווטרינר-במידה ובעל החיים עדיין סובל מעווית- הווטרינר יתן תרופות שמטרתן הפסקת העווית.  בהמשך ייערך אבחון מסודר,  שמטרתו לזהות את גורם העווית ולטפל בו בהתאם.  הווטרינר יבדוק את בעל החיים,  ובהתאם לבדיקה,  להיסטוריה הרפואית הרלוונטית ולבדיקות הדם- ינסה לקבוע את גורם העוויתות.  למשל,  כאשר העוויתות נובעות מהרעלה-לרוב נראה סימנים אופייניים נוספים במהלך הבדיקה הגופנית.  כאשר יש פגיעה כבדית או ירידה ברמות הסוכר בדם- נראה זאת בבדיקות הדם.  במקרים בהם הבעיה היא בתוך מערכת העצבים המרכזית,  יש להמשיך אבחון בשיטות הדמיה.  לרוב לא ניתן לזהות לקויות של המוח ומערכת העצבים בצילום רנטגן רגיל,  ועל כן ברוב המקרים תדרש הפניה לשיטות אבחון מתקדמות,  כCT  או MRI  הקיימים רק במרכזי ההפניה הגדולים.  לעיתים יש צורך בבדיקת נוזל חוט שדרה,  המבוצעת בטכניקה סטרילית ובהרדמה מלאה על ידי נוירולוג מומחה.

טיפול בעוויתות

הטיפול בעוויתות תלוי בגורם.  במידה וישנו גורם ברור כגון הרעלה או כשל כבד,  מטפלים בגורם זה, ונותנים לפי הצורך טיפול להפסקת העווית.

טיפול באפילפסיה ראשונית

כאשר חושדים באפילפסיה ראשונית או כאשר זו אובחנה- כלומר ממצאי בדיקות הדם והבדיקה הגופנית תקינים, ולא נמצא חשד לדלקת,  זיהום או גידול בבדיקות מערכת העצבים המרכזית- מתחילים בטיפול. מטרת הטיפול הינה להפחית את תדירות העוויתות ואת עצמתן.  הטיפול הינו טיפול תרופתי כרוני,  הניתן מדי יום.  זהו אחד הטיפולים בהם ההקפדה על זמני המתן היא ההכרחית ביותר.  אי מתן כדור או עיכוב במתן הכדור בשעה הרגילה עשוי להוביל לכניסה לעווית,  ואף לרצף עוויתות מסכן חיים.  חשוב לדעת כי ברוב המקרים של טיפול באפילפסיה השפעת הטיפול ניכרת רק שבועות לאחר תחילת הטיפול- כאשר רמת התרופה בדם מגיעה לאיזון.  עד אז,  יתכן שהכלב יראה שינויים בהתנהגות ועייפות חריגה.  אל ייאוש- לרוב סימנים אלו יעברו תוך מספר שבועות, וחשוב לא להפסיק את הטיפול מבלי להתייעץ בוטרינר. כאשר כלב מטופל באופן כרוני בטיפול נוגד עוויתות,  יש צורך בבדיקות דם תקופתיות-  הן עבור רמות התרופה בדם,  והן עבור תפקודי הכבד,  אשר עשויים להשתנות בעקבות הטיפול.

זמינים לענות לכל השאלות,

רק בריאות!

מרכז וטרינרי – הכי בבית בגן יבנה

אצ"ל 15 גן יבנה

08-8673331

במקרה חרום : 0509933000